• مشاهده جزییات


  1396/06/11
  بمب ساعتی یا موبایل؟
   

   

  بـــــــــمــــب ســـــــــــــــــــــاعتــــــــــــــــــــــــــی یا مــــــــــــــــــــــــــــــــوبــــــــــایـــــــــــــــل

   

  بر هيچ كسي پوشيده نيست كه امروزه يكي از معضلات و درگيري هاي هر فردي با خودش استفاده از اينترنت تلفن همراه و عضويت در شبكه هاي اجتماعي است كه به شدت وقت افراد را از بين ميبرد يكي از معضلات جدي جامعه ي امروز ما نداشتن فرهنگ كافي در استفاده از تلفن همراه و تكنولوژي است . افراد به جاي استفاده از اين تكنولوژي ، و افزايش سطح ارتقا زندگيشون يك اسباب بازي تماما هوشمند در جيب هايشان دارند كه استفاده كردن از اين اسباب بازي در تمامي ساعات زندگيشان مجاز اعلام شده است و براي آن هيچ حد و مرزي را مشخص نكرده اند.

  از نظر من موبايل شبيه بمب ساعتي عمل ميكنه به هر اندازه كه به آن نزديك ميشويم و از آن بيشتر استفاده ميكنيم زمان هاي با ارزش زندگي مان را در طي يك عمليات خودآگاه منفجر و نابود ميكند و متاسفانه ما هم از موفقيت آميز بودن  اين عمليات همواره آگاه هستيم.

  فكر كنم در بين تمامي نسل ها ما لجبازترين نسلي هستيم كه با اينكه از قبل مي دانيم تاچه ميزان استفاده از اين تكنولوژي به طور بي رويه آينده تحصيلي شغلي اقتصادي و... ما را تحت تاثير قرار ميدهد و شانس برنده شدن و رسيدن به اهداف مان را به حداقل ميرساند باز هم نگاه مان در حين چك كردن اطلاعات و اخبار دنيا كه دانستن ٩٩٪‏ آنها در روند زندگي هيچ كدام از ما تاثير گذار نخواهد بود ، برق ميزند.

  دانش آموز پر توقعي كه انتظار بي چون و چرايي در سال هاي تحصيلي خود دارد و هيچ گونه شكست در اين مرحله از زندگيش را نمي پذيرد بداند كه داشتن موبايل در اين دوران ارزشمند مطالعاتي به مثابه سمي است كه جرعه جرعه مينوشد و در نهايت به مرگ آرزوهايش مي انجامد..

  براي يك دانش آموز دبيرستاني كه دائما به خانواده ي خودش ميگويد من بچه نيستم و مي توانم استفاده از اين وسيله را مديريت كنم تنها قولي است كه براي شكستن آن بايد منتظر ماند.

  دوست عزيزمن يا به آرزوهايت برس و از لذت استفاده از اين تكنولوژي صرف نظر كن يا در دنياي مجازي وقت خودت را با افراد ديگر اين دنيا به اشتراك بگذار و در آينده ات صرفا يك تماشاگر حرفه اي باش كه مهم ترين كارش لايك كردن اتفاقات زندگي افراد ديگر است.

   به صراحت ميگويم دانش آموزي كه به طور جدي و با هدف براي آينده اش تلاش ميكند نميتواند از تلفن همراه استفاده كند و انتظار پيروزي داشته باشد.

  حال ممكن است در شرايط خاص خانوادگي، دانش آموزي مجبور به استفاده از تلفن خود باشد پيشنهادي كه براي اين دسته از افراد وجود دارد تا بتوانند به صورت كنترل شده شرايط حاكم را مديريت كنند اين موارد ميباشد:

  ١) تلفن همراهتان اگر يك smart phone است آن را به يك گوشي موبايل ساده كه حتي دوربين عكاسي هم ندارد تغيير دهيد.

  ٢) در هنگام مطالعه آن را خاموش كرده و از قبل به اعضاي خانواده كه شما بايد در دسترس ايشان باشيد اعلام كنيد و بعد از هر ٣ ساعت مطالعه به ميزان ١٠ تا ١٥ دقيقه فرصت چك كردن پيام ها يا برقرار كردن تماس را خواهيد داشت.

  ٣) اگر امكان داشتن يك گوشي معمولي را نداريد و هر لحظه notification بر روي صفحه گوشي شما ظاهر مي شود اما ميخواهيد تعديل شده از گوشي تان استفاده كنيد( كه در صحبت هاي پيش تر هم گفتم اين كار به شدت سخت است )تنها توصيه باقي مانده چك كردن گوشيتان بعد از هر ٢-٣ ساعت مطالعه است و در هنگام مطالعه می بایست آن را در حالت سكوت قرار دهيد و از محيط مطالعه تان دور نگه داريد.

  مورد سوم را به هيچ دانش آموز با انگيزه ر مصممي كه تصميم به برنده شدن دارد نميكنم و تنها پيشنهادي است براي افرادي كه ميخواهند بدانند با وجود گوشي موبايل چگونه ميتوان به درس خواندن پرداخت!

  فریال صفرزاده

   

   
   
  بازگشت