من خیلی زود انگیزه ام را از دست میدهم، چطور این مشکل را برطرف کنم؟

انگیزه

به طور کلی انگیزه مبحث بسیار پیچیده و گسترده ای است. اما به اندازه گستردگی اش سخت نیست.  انگیزه های زندگیِ آدم ها باهم متفاوتند و این تفاوت باعث خلق پدیده هایی در دنیای ما می شود که می تواند در زندگیِ یک نفر تا هزاران نفر تاثیرگذار باشد...

انگیزه های درونی آدم ها از نظر من از آغاز خلقت هر انسانی به صورت مکتوب در قلبش پنهان شده است. هرچقدر که آدم ها بیشتربه خودشناسی میرسند، بیشتر هدف از به وجود آمدنشان را درک میکنند!

به نظرتو اول انگیزه ها وجود داشتند تا اهداف شکل گرفتند یا اول اهداف در ذهن انسان نقش بستند و بعد انگیزه ی رسیدن به اون هدف به وجود اومده!! یک کمی شبیه مسئله ی مرغ و تخم مرغه... ولی به نظر من اول انگیزه ی هرچیزی باید وجود داشته باشه تا هدفی در قلب انسان آن را وادار به حرکت کنه! شاید این قسمت ماجرا خیلی مهم نباشه و بهتر باشه بدونیم یک انگیزه چطوری در انسان به وجود میاد؟!

مرحله ی اول ایجاد انگیزه احساس نیاز است. تو باید کمبودی را درک کنی تا به خاطر آن کمبود یا نیاز، انگیزه ی تغییر درتو به وجود بیاد!  درنهایت وقتی همه ی جوانب را بررسی میکنی می بینی یک هدف مهم برایت به وجود اومده که حالا باید راه حل رسیدن به اون هدف رو پیدا کنی و برای تحقق بخشیدنش کلی تلاش کنی. علت اینکه بعضی اوقات انگیزه مون برای رسیدن به هدفی که برایش تلاش میکنیم و وقت میگذاریم کم میشود و متناسب با اون، میزان تلاش مون هم کاسته میشه، برمیگرده به اینکه چقدر یادآوری کنی از کجا به این نتیجه رسیدی که باید به این هدف دست پیدا کنی؟؟ ذهنیت شروع همواره با ما نخواهد بود و این خود ما هستیم که باید دائما علت تغییر و پذیرش شرایط سخت فعلی مون رو به خودمون یادآوری کنیم.

انگیزه تغییر، یک انرژی اولیه است؛ اما فردی که می خواد این انرژی رو با خودش در تمام طول مسیر همراه داشته باشه باید خوراک لازم برای تقویت انگیزش رو داشته باشه. یکی از این خوراک ها نوشتن و برنامه ریزی کردن خواسته هاست. یکی دیگه ذهنیت مثبته. یعنی بدونه که در مسیر تغییر توانایی لازم رو داره و می تونه با سماجت و پیگیری به خواسته اش برسه.

نکنه بودن در اون شرایطِ سخت و طاقت فرسا برایت یک مسئله ی عادی شده و داری به آن عادت میکنی و احساس نیازت برای تغییر به حداقل رسیده است. نکنه فکر میکنی از پس کاربرنمی آیی و حال و حوصله ی تغییر را نداری، چون راه رسیدن به اهداف یک کم طولانی و سخت است و چون تو روی قدرت ادامه دهندگی ات سرمایه گذاری نکردی الان به این نتیجه رسیدی که بیخیال!!!  یک وقت در این تله ها گیر نیفتی دوست من! تو اگر یک روزی دوباره به قلبت رجوع کنی ولی این بار بهش بگی من نتوانستم به نیاز تو جامه عمل بپوشانم فکر میکنی این قلبِ درد گرفته چی جوابت رو میده؟! شاید کمترین اثرش در زندگی ات این باشد که تو به این نتیجه برسی که محکوم به نرسیدن هستی. چون پیش خودش میگوید تنها عامل رسیدن به نیاز ها و خواسته ها، حال و حوصله رسیدن به آرزوهاشو نداره!

انگیزه احتیاج به ترمیم و تقویت دارد و تو هر چندروز یکبار باید با خودت چند دقیقه ای را خلوت کنی و به خودت یادآوری کنی که چرا شروع به تغییر کردی و علت این انگیزه چه چیز هایی بود!!

نیچه ی بزرگ میگوید: افرادی که چراییِ زندگیشان را درک میکنند با هر چگونگی میسازند.

امیدوارم این تمرین مهم و البته تاثیرگذار در رویه ی زندگیت را هرچند وقت یکبار انجام بدهی تا یادت نرود چرا این انگیزه به سراغ تو آمد؟؟

با خدمات مشاوره ای بارسا بیشتر آشنا شوید.

نظرات کاربران
Hastiteymouri shandiz

Hastiteymouri shandiz

        مچکرم.ازخداوندبرای دعای خیر و سلامتی و روز به روز ترقی را آرزومندم

      
پاسخ دادن 1 0

مهدی

مهدی

        خیلی عالی بود 

خیلی
مثل همیشه عالی...
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

برای رزرو جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا عدد ۶ را به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.مشاهده

مشاوره تحصیلی رایگان

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.