اعتماد به نفس دانش آموزان

اعتماد به نفس دانش آموزان

شما هم جزء اون دسته از دانش آموزان هستید که وقتی معلم سوالی رو می پرسه، با اینکه جواب رو می دونید، دستتون رو برای جواب دادن بلند نمی کنید و می ترسید جوابتون اشتباه باشه؟ البته بعد از اینکه که معلم پاسخ رو میگه یا دانش آموز دیگه ای جواب سوال رو میده و تشویق میشه، افسوسش برای ما می مونه و جواب درست و تشویقش برای دیگران. البته که این اولین باری نیست که این اتفاق می افته و از بچگی این اتفاق رو بارها تجربه کردیم. ولی نمی دونیم دلیل این رفتارهامون چیه؟ پس در ادامه با ما همراه باشید تا عامل مهمی به نام اعتماد به نفس دانش آموزان رو بررسی کنیم. همه از اعتماد به نفس چیزهایی رو شنیده ایم. ولی آیا می دونید اعتماد به نفس دقیقا چیه و چطور به این مشکل مربوط میشه؟

ادامه مطلب

استعداد مهم تر است یا تلاش

استعداد مهم تر است یا تلاش

« علی کریمی اگر کمی بیشتر تلاش می کرد (و اگر ایرانی نبود) هیچ باشگاهی پول کافی برای استخدامش را نداشت. » این ها جملاتی است که فلیکس ماگات، سرمربی سابق تیم بایرن مونیخ آلمان، در وصف علی کریمی گفته بود. علی کریمی فوتبالیست مشهور ایرانی که همه کارشناسان فوتبال به اتفاق معتقدند که او با استعداد ترین فوتبالیست ایرانی بوده است.

ادامه مطلب

حافظه چیست و انواع حافظه

حافظه چیست | انواع حافظه

شما می دونید چطوری میشه که بعضی ها بیشتر می تونند مطالب رو تو ذهنشون نگه دارند، ولی بعضی ها نه؟ آیا می دونید حافظه چیست و انواع حافظه رو می شناسید؟ با هم به بررسی انواع حافظه انسان ، نحوه عملکرد حافظه و راه های تقویت حافظه می پردازیم. حافظه در سه مرحله تشکیل میشه:

ادامه مطلب

تغذیه سالم برای دانش آموزان

تغذیه سالم برای دانش آموزان

سال کنکور و حتی سال های قبل از اون که ما برای کنکور برنامه ریزی می کنیم، دوران مهمی برای همه ما محسوب میشه و خیلی هامون کلاس های آموزشی زیادی میریم و به دنبال برنامه ریزی های خوبی هستیم تا بتونیم این امتحان مهم رو با موفقیت پشت سر بگذاریم. شاید این وسط به اینکه چی بخوریم یا چی نخوریم خیلی توجه نکنیم و یا به دلیل پرخوری هامون دچار اضافه وزن بشیم؛ با این توجیه که داریم درس می خونیم و باید خودمون رو تقویت کنیم. و در نهایت از این نکته غافل بشیم که حتی نوع تغذیه ما می تونه یک عامل کمکی باشه برای بهتر کردن نتایجمون و حفظ سلامتیمون در طول سال تحصیلی. پس بیایید یک سری نکات مهم رو در رابطه با تغدیه سالم برای دانش آموزان و کنکوری ها باهم مرور کنیم.

ادامه مطلب

بهترین روش مرور دروس

بهترین روش مرور دروس ( منحنی یادگیری ابینگهاوس )

بسیاری از دانش آموزان در زمان مطالعه دروس مدرسه با مشکل بزرگی به اسم فراموشی رو به رو می شوند. شما می دونید فراموشی برای چی پیش میاد؟ فرآیند فراموشی مطالب به دلیل عدم مرور و عدم تثبیت مفاهیم و اطلاعات دریافتی اتفاق میافته. معمولا خیلی از دانش آموزان بعد از امتحان میگن "همه روز رو درس خوندم. اما نمره ای که از اون درس گرفتم با زمانی که برای مطالعه اون درس صرف کردم اصلا شبیه نیست." پس لازمه با بهترین روش مرور دروس و منحنی یادگیری ابینگهاوس آشنا بشید.

ادامه مطلب

حل مشکل

روش حل مشکل

تا حالا به یه مشکل که باهاش سروکار دارید فکر کردید؟ تا حالا شده تو مدرسه یا رابطه با دوستان به مشکل بربخورید و ندونید باید چیکار کنید؟ روش صحیح حل مشکل رو می دونید؟ مشکلاتی که برای ما پیش میاد حتما نباید خیلی بزرگ و خاص باشه. مثل مسائلی که بالا گفتیم پس در واقع ما روزانه درگیر مسائل کوچک و بزرگی می شویم که برای موفقیت در زندگی، لازمه روش حل مشکل رو یاد بگیریم و این مسائل و مشکلات رو باید با بهترین شیوه حل کنیم، برای رسیدن به راه حل درست ، ما نیاز به یادگیری مهارت حل مسئله داریم که کسی با اون متولد نمیشه و باید براش آموزش ببینه و وقت بگذاره.

ادامه مطلب

مشکلات والدین با فرزندان در سن بلوغ و دوره نوجوانی

دلیل مشکلات والدین با فرزندان در دوره نوجوانی چیست

به نظر شما دلیل مشکلات والدین با فرزندان در دوره نوجوانی چیست؟ مشکل از جایی شروع میشه که از یه طرف پدر و مادر نوجوان رو کودک می دونند و از طرف دیگه، نوجوان خودش رو بزرگ می دونه و ما به این می گیم دغدغه نوجوان ها. فرزند هنوز نیاز به یک سری مراقبت ها داره، ولی نه مثل مراقبت های سابق. درسته که در این سن خطرات بیشتری میاد سراغش (مثل رفیق بد، اعتیاد و...) و والد می خواد بیشتر مراقبش باشه، اما باید در تعاملات با او تجدید نظر کنیم و طبق روحیات مقتضی به سن فرزندمون باهاش صحبت کنیم.

ادامه مطلب

وسواس در مطالعه

وسواس در مطالعه

تو کتابخونه مشغول مطالعه بودم که در باز شد و فردی وارد سالن مطالعه شد. به شدت مضطرب به نظر می رسید. وسایل زیادی به همراه داشت. کلی کتاب و جزوه روی میز چید. فکر کردم حتما امتحان مهمی داره که باید این همه کتاب و جزوه رو مطالعه کنه. اما مگه چند ساعت می خواد این جا باشه؟ چند دقیقه ای توجهم رو به خودش جلب کرده بود. کتاب رو باز کرد و شروع کرد به مطالعه کردن. چند صفحه خوند. چیزی نگذشته بود که کتابش رو بست و دوباره باز کرد و از ابتدا شروع به خوندن کرد. هنگام مطالعه حرکات عجیبی داشت. کلی مداد و خودکار کنارش چیده بود. دوباره کتابش رو بست و رفت سراغ یه کتاب دیگه. هر چند لحظه یکبار چشم هاش رو می بست و زیر لب چیزی می گفت. بعد دوباره شروع به مطالعه می کرد.

ادامه مطلب

چرا موقع امتحان استرس داریم ؟

چرا موقع امتحان استرس داریم ؟

شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشه که تا اسم امتحان میاد، ترس و استرس عجیبی احساس می کنید، قلبتون تند می زنه، صورتتون سرخ میشه، کف دستتون عرق می کنه و تمام نشونه های استرس رو تجربه می کنید. یا اینکه زمانی که سر جلسه امتحان هستید، جواب سوال ها رو بلدید، اما نمی تونید پاسخ سوالات رو روی برگه امتحان بنویسید. یا مثلا سر جلسه امتحان احساس بی قراری شدید، دلهره و ناتوانی دارید. با اینکه تمام مطالب درسی رو خونده اید، اما عملکرد خوبی سر جلسه امتحان و آزمون ندارید. اگه " چرا موقع امتحان استرس داریم ؟ " سوالیه که برای شما هم پیش اومده، در ادامه با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

کمال گرایی در درس خواندن

کمال گرایی در درس خواندن

کمال گرایی از جمله اصطلاحاتی است که ممکن است آن را برای موفقیت لازم بدانید. بسیاری از افراد چنین فکر می کنند که برای موفق شدن نیاز به کمال گرایی دارند و حرکت در جاده موفقیت را بدون ابزار کمال گرایی ناممکن می دانند. اما واقعیت آن است که جاده کمال گرایی مسیری کاملا مستقل از جاده موفقیت است. بنابراین، این شما هستید که تصمیم می گیرید در کدام جاده قدم بگذارید و زندگی تان را چگونه هدایت کنید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم ترین دردسرهای ناشی از کمال گرایی در درس خواندن و روش های غلبه بر کمال گرایی آشنا کنیم تا بتوانید ساده ترین، بهترین و موثرترین راه برای موفقیت را انتخاب کنید.  

ادامه مطلب

تاثیر استرس بر یادگیری دانش آموزان

تاثیر استرس بر یادگیری دانش آموزان

موضوع استرس و تاثیر اون بر یادگیری دانش آموزان شاید مشکل خیلی از خونواده ها باشه. دانش آموزانی که هنگامی که سر کلاس درس هستند، احساس نگرانی و بی قراری زیادی دارند و این باعث میشه نتونند خوب به صحبت های معلمشون گوش بدهند و مطالب درسی رو یاد بگیرند. یکی از دلایل این مسئله استرس هست که در این مقاله می خواهیم تاثیر استرس بر یادگیری دانش آموزان رو بررسی کنیم.

ادامه مطلب

استرس امتحان

استرس امتحان

همه ما وقتی صحبت از امتحان میشه، دچار ترس و استرس می شیم که این اضطراب لازمه آماده شدن ما برای امتحان است. اما برخی از افراد به دلایل مختلفی نوعی از استرس و اضطراب رو تجربه می کنند که عملکرد اون ها رو مختل می کنه. این نوع استرس امتحان مرضی است و باید ریشه اون بررسی بشه.

ادامه مطلب

اختلال نوشتن

اختلال نوشتن

نوشته های کودک شما ناخواناست؟ در دیکته نمره پایینی می گیرد؟ شکل حروف، فاصله کلمات و نوشتن روی خط راست و اندازه حروف آن ها درست نیست؟ در این صورت کودک شما می تواند به اختلال نوشتن مبتلا باشد.

ادامه مطلب

انگیزش تحصیلی

انگیزش تحصیلی

انگیزش یا انگیزه به عنوان وضعیت درونی فرد تعریف می شود که محرک و جهت دهنده و عامل رفتار او می باشد. شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که چه چیز باعث می شود تا افراد در شرایط متفاوت رفتار خاصی را از خود نشان بدهند؟ مثلا وقتی یک دانش آموز از مدرسه به خانه برمی گردد به سرعت تکالیف درسی خود را می نویسد. اما دانش آموز دیگری بازی کردن با همسالانش را ترجیح می دهد. همه این رفتارها از انگیزه های افراد نشأت می گیرد. افراد انگیزه های متفاوتی دارند که علل مختلفی دارد. هدف ها، علایق و خودپنداره ها 3 عامل بسیار مهم در انگیزش تحصیلی دانش آموزان می باشند که به بررسی  هرکدام می پردازیم.

ادامه مطلب

کنکور انسانی 99

کنکور انسانی 99

رشته علوم انسانی یکی از سه رشته مهم در کنکور سراسری می باشد که هر ساله بخش عظیمی از دانش آموزان این رشته را برای ادامه تحصیل دبیرستان و دوره های آکادمیک انتخاب می کنند. تحصیل در رشته های مهم و حساس که با محوریت انسان در جامعه وجود دارند نظیر حقوق ، علوم قضایی ، روانشناسی ، حسابداری مالی ، مدیریت و ... با ورود به رشته انسانی و پذیرش از طریق کنکور انسانی میسر می گردد. لذا توجه به این رشته مهم از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و شما می بایست برای کسب بهترین نتیجه در کنکور انسانی 99 و تحصیل در رشته های مورد علاقه و دلخواه خود تلاش زیادی داشته باشید.

ادامه مطلب

بهترین آزمون آزمایشی

بهترین آزمون آزمایشی

اگه می خواید بدونید بهترین آزمون آزمایشی که می تونید توش شرکت کنید کدومه و اگه دوست دارید که یک دید خوب از تفاوت این آزمون ها داشته باشید تا با شناخت کافی دست به انتخاب بزنید، بهتره با این مقاله همراه هم باشیم. پس بیاید اول از همه ببینیم که چه عواملی برای انتخاب بهترین آزمون آزمایشی اهمیت داره و بعد از اون وضعیت هر یک از آزمون ها رو باهم بررسی کنیم.

ادامه مطلب

کنکور تجربی 99

کنکور تجربی 99

رشته تجربی پرطرفدارترین رشته تحصیلی در دوره متوسطه دوم است و درباره علوم تجربی و طبیعت بحث می کند. داوطلبان این رشته باید به دروسی همچون زیست شناسی و شیمی و زمین شناسی (نه در همه زیرگروه ها) علاقه بالایی داشته باشند و همچنین در دروس دیگر همچون ریاضی هم باید وضعیت خوبی داشته باشند تا بتوانند در کنکور تجربی 99 رتبه خوبی کسب کنند و در رشته های برتر قبول شوند. سه رشته پرطرفدار کنکور تجربی عبارتند از: پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی. بعد از این رشته ها نیز رشته هایی مانند فیزیوتراپی، پرستاری، دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی طرفداران زیادی دارند.

ادامه مطلب

کنکور ریاضی 99

کنکور ریاضی 99

بیشتر دانش آموزانی که در رشته ریاضی و فیزیک تحصیل می کنند با علاقه به رشته های مهندسی مانند مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری و مهندسی صنایع و مهندسی شیمی وارد این رشته شده و قصد شرکت در کنکور ریاضی را دارند. هدفی که برای دستیابی به آن نیاز به برنامه ریزی دقیق، مشورت با مشاوران برجسته و متجرب، استفاده از بهترین منابع کنکور 99 و البته سخت کوشی و تلاش فراوان وجود دارد.

ادامه مطلب

اهمیت آزمون های آزمایشی

اهمیت آزمون های آزمایشی

اهمیت شرکت در آزمون های آزمایشی بر کسی پوشیده نیست و هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان کنکور در آزمون های آزمایشی مختلف شرکت می کنند. می توان با قاطعیت گفت که اکثر رتبه های برتر حداقل در یک آزمون آزمایشی شرکت کرده اند. آزمون آزمایشی به تو این امکان رو میده که در طول سال بارها و بارها خودت رو در شرایط یک آزمون رسمی مورد سنجش قرار بدی. در این مقاله سعی داریم در ارتباط با اهمیت شرکت در آزمون آزمایشی در سال کنکور نکاتی رو بهت گوشزد کنیم.

ادامه مطلب

تکنیک های تقویت حافظه

تکنیک های تقویت حافظه

آیا واقعا راهی برای تقویت حافظه وجود دارد؟ احتمالا وقتی دسته کلیدتان را گم می کنید یا جواب بعضی سوالات ساده را درست سر جلسه آزمون های سرنوشت ساز فراموش می کنید، بلافاصله با خودتان گفته اید ای کاش حافظه‌ بهتری داشتم! خوشبختانه برای تقویت حافظه ، راه‌های ساده و زیادی وجود دارد. در ادامه به بررسی تکنیک های تقویت حافظه می پردازیم.

ادامه مطلب

برنامه ریزی برای کنکور

برنامه ریزی برای کنکور

درس خوندن بدون برنامه ریزی و نقشه راه به هیچ عنوان نتیجه بخش نیست. مثل اینه که چشم بسته راه بریم! بنابراین برای گرفتن یک نتیجه فوق العاده و رسیدن به اهدافمون، باید یک برنامه ریزی قابل اعتماد داشته باشیم. برنامه ریزی برای کنکور اگه اصولی باشه، مسیر رسیدن به رشته و رتبه دلخواهتون رو هموارتر می کنه و به ثانیه ثانیه زندگیتون نظم میده. خیلی از دانش آموزان کنکوری این موضوع رو می دونند، اما نمی تونند برنامه ریزی کنکور مناسب و اصولی برای خودشون داشته باشند. به همین خاطر بیشتر روزها رو توی سردرگمی و آشفتگی سپری می کنند. اگه خواهان موفقیت در کنکور هستید، حتما باید یک برنامه منسجم و خوب برای خودتون تنظیم کنید.

ادامه مطلب

روش مطالعه زبان رتبه های برتر

روش مطالعه زبان رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس زبان انگلیسی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه زبان رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه زبان انگلیسی 9 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

راه های تقویت حافظه

راه های تقویت حافظه

حافظه پروسه پیچیده ای از فعالیت های متفاوت در مغز است. قبل از اینکه ببینیم بهترین راه های تقویت حافظه کدام روش ها هستند، بد نیست مقداری در مورد شکل گیری حافظه بدانیم.

ادامه مطلب

چگونه سر کلاس تمرکز داشته باشیم

چگونه سر کلاس تمرکز داشته باشیم ؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از دانش آموزان با اون مواجه هستند اینه که چگونه سر کلاس تمرکز داشته باشیم ؟ لازمه بدونید که حواس پرتی، کم کاری و تمرکز نداشتن سر کلاس نه تنها عادت های بدی محسوب می شوند، بلکه از جمله عوامل مخرب برای نمرات شما هستند. تمرکز کردن سر کلاس درس، به معلمتون ثابت می کنه که شما یک دانش آموز بااستعداد هستید و نشون دهنده اینه که در کنترل رفتار و اعمال خودتون توانمند هستید که مسئله مهمی در زندگی شما در آینده به شمار میاد.

ادامه مطلب

بهترین منابع کنکور هنر 99

بهترین منابع کنکور هنر 99

مطالعه منابع مناسب یکی از مهمترین مواردی است که داوطلبان کنکور سراسری هنر به آن احتیاج خواهند داشت تا وقت و هزینه ای که صرف می کنند نتیجه بخش باشد و بتوانند بهترین نتیجه را از مطالعات خود بگیرند. داوطلبان کنکور سراسری هنر باید بدانند که دروس عمومی و اختصاصی کنکور هنر به چه صورت است و برای هر درس کدام کتاب آموزشی و کمک آموزشی باید مطالعه شود. کنکور هنر در بخش دروس اختصاصی 7 شاخه درسی دارد که شامل درک عمومی هنر (شامل درس ها و مطالب مربوط به تاریخ هنر و رشته های هنری)، درک عمومی ریاضی و فیزیک (دروس ریاضی و فیزیک و هوش)، ترسیم فنی (هندسه و رسم اشکال)، خلاقیت تصویری و تجسمی (شناخت تصویر و نشانه های آن و خلاقیت)، خلاقیت نمایشی (درس های مربوط به نمایش و سینما)، خلاقیت موسیقی (شامل کل مباحث موسیقی) و خواص مواد (اطلاعات کامل و کافی برای موادی که در کار خود استفاده می کنید) می باشد.

ادامه مطلب

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز کنیم ؟

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز کنیم

اگر شما هم جزء کسانی هستید که هنگام درس خواندن نمی توانند تمرکز داشته باشند، نیازی ندارد که نگران باشید. چراکه پرت شدن حواس و عدم تمرکز هنگام درس خواندن مسئله طبیعی است که حتی برای بهترین دانش آموزان هم اتفاق می افتد. برای این که بتوانید هنگام درس خواندن تمرکز حواس داشته باشید، تنها لازم است که الگوهای مطالعاتی خود را کمی دگرگون کنید.

ادامه مطلب

بهترین منابع زیست کنکور

بهترین منابع زیست کنکور

استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب، از عوامل بسیار مهم موفقیت در کنکور می باشد که باید به درستی و با نظر مشاوران و دبیران متخصص انتخاب شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین منابع زیست کنکور بپردازیم.

کتاب ها و منابع معرفی شده در این مقاله، بر اساس نظر بهترین مشاوران تحصیلی موسسه آموزشی بارسا می باشد.

ادامه مطلب

روش مطالعه دین و زندگی رتبه های برتر

روش مطالعه دین و زندگی رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس دین و زندگی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه دین و زندگی رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه دین و زندگی 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

روش مطالعه عربی رتبه های برتر

روش مطالعه عربی رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس عربی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه عربی رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه عربی 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

بهترین روش حفظ لغات انگلیسی

چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم ؟

حفظ کردن لغات انگلیسی فرآیندی است که در نگاه اول برای بسیاری از افراد و خصوصا داوطلبان کنکور سراسری بسیار سخت و غیرممکن به نظر می رسد. اما در اصل با رعایت چند نکته ساده که در ادامه به شما خواهیم آموخت، می توانید به بهترین روش حفظ لغات انگلیسی دست پیدا کنید و لغات انگلیسی کنکور را به آسانی فرا بگیرید.

ادامه مطلب

بهترین مشاور تحصیلی در تهران

بهترین مشاور تحصیلی در ایران چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

این روزها که در فضای خاکستری و پر هیاهوی آموزش کشور، عده ای همدیگر رو مافیای کنکور معرفی می کنند و بر چسب های مختلفی به یکدیگر می زنند تا در این بازار سهم بیشتری کسب کنند و عده ای با جعل عناوین مختلف و جا زدن خودشون به عنوان مشاور تحصیلی با سوء استفاده از استرس خانواده ها و دانش آموزان، پول های کثیفی به جیب می زنند، رفتیم سراغ فردی که بیش از 25 عنوان کتاب روانشناسی – تحصیلی تالیف کرده؛ علی میرصادقی .  روانشناسی که این روزها درفضای مجازی و صدا و سیما زیاد درباره او می شنویم؛ کسی که حالا با تجربه های بین المللی که دارد، می تواند بهترین توصیه ها را به دانش آموزان و داوطلبین کنکور بکند. تعدادی از سوالات این روزهای شما را با ایشان در میان می گذاریم.

ادامه مطلب

مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان از مهم ترین کارهایی است که هر داوطلب کنکور سراسری باید ابتدا در طول سال و در جلسه آزمون های آزمایشی تمرین کند و در نهایت در جلسه کنکور سراسری به خوبی زمان خود را مدیریت کند و سوالی نباشد که در اثر کمبود وقت موفق به پاسخ گویی آن نشده باشد. در این زمینه نکات و تکنیک هایی را مطرح می کنیم تا به کمک آن ها به راحتی زمان خودتان را مدیریت کنید.

ادامه مطلب

راه های افزایش یادگیری سر کلاس

راه های افزایش یادگیری سر کلاس

فهمیدن یک مطلب سر کلاس درس بدون شک مهم ترین و حساس ترین مرحله در فرآیند یادگیری محسوب میشه. اگه درسی رو هنگام تدریس معلمتون به خوبی یاد بگیرید، نیازی نیست برای یادگیری دوباره اون درس زمانی در نظر بگیرید و می تونید زمان خودتون رو به حل تمرین های بیشتر و تست زنی از اون درس اختصاص بدید. اما در نقطه مقابل، اگه درس رو سر کلاس و با تدریس معلم یاد نگیرید، مجبورید زمان بیشتری رو در منزل برای یادگیری همون مبحث در نظر بگیرید و این در حالیه که این بار معلم ندارید و باید خودتون از پس مباحث جدید بربیایید و اگه سوالی براتون پیش بیاد، کارتون سخت تر هم میشه.

ادامه مطلب

روش مطالعه ادبیات رتبه های برتر

روش مطالعه ادبیات رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس ادبیات می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه ادبیات رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه ادبیات 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

بهترین روش حفظ کردن دروس

چگونه دروس حفظی را بخوانیم ؟

روش یادگیری شما چیست؟ شنیداری، دیداری یا تجربی؟ اگر با شنیدن یاد می‌ گیرید، بهترین روش برای شما شنیدن مطالب است. منطقی است که اگر یادگیری دیداری دارید، باید چیزی را ببینید تا آن را یاد بگیرید و اگر یادگیری تجربی دارید، از اتفاقات و تجربیات خود بیشتر یاد می‌‌ گیرید یا مثلا باید کاری فیزیکی انجام دهید. بیشتر افراد از ترکیبی از دو گروه استفاده می‌ کنند.

ادامه مطلب

بهترین منابع کنکور 99

بهترین منابع کنکور 99 ( دروس اختصاصی )

استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب، از عوامل بسیار مهم موفقیت در کنکور می باشد که باید به درستی و با نظر مشاوران و دبیران متخصص انتخاب شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین منابع کنکور 99 بپردازیم.

کتاب ها و منابع معرفی شده در این مقاله، بر اساس نظر بهترین مشاوران تحصیلی موسسه آموزشی بارسا می باشد.

ادامه مطلب

اصولی ترین روش مطالعه - SQ3R

اصولی ترین روش مطالعه ( روش SQ3R )

درس خواندن و آماده شدن برای کنکور و امتحانات نیازمند استفاده از اصولی ترین روش مطالعه موثر می باشد. روش SQ3R که بهترین و اصولی ترین روش مطالعه شناخته شده در حال حاضر می باشد، شامل 5 مرحله است که فراگیری و اجرای آن، قدرت یادگیری دانش آموزان کنکوری را افزایش داده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت آن ها به شمار می رود.

ادامه مطلب

چگونه رتبه برتر کنکور شویم

چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟

به دست آوردن رتبه برتر کنکور هدفی است که اگر در طول مسیرتان نظم و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و با جدیت برای آن تلاش کنید، کاملا قابل دسترسی است. اما دستیابی به این هدف مشروط بر این است که با گذشت زمان، انگیزه و اشتیاق اولیه خود را از دست ندهید و مشکلات، دلسرد شدن ها و خستگی هایی که در طول سال برایتان به وجود می آید را کنترل کنید.

ادامه مطلب

بهترین منابع کنکور 99

بهترین منابع کنکور 99 ( دروس عمومی )

استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب، از عوامل بسیار مهم موفقیت در کنکور می باشد که باید به درستی و با نظر مشاوران و دبیران متخصص انتخاب شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین منابع کنکور 99 بپردازیم.

کتاب ها و منابع معرفی شده در این مقاله، بر اساس نظر بهترین مشاوران تحصیلی موسسه آموزشی بارسا می باشد.

ادامه مطلب

تکنیک های تست زنی

تکنیک های تست زنی

برای سیستم آموزش ما که در نهایت به کنکور می رسه، و برای موفقیت در کنکور نیاز به تسلط کامل در تست زنی داریم، این مقاله لازمه هر دانش آموزی، در هر پایه ای هست.

ادامه مطلب

روش های تندخوانی برای کنکور

روش های تندخوانی برای کنکور

یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در وقت ، استفاده از تکنیک تندخوانی است. با خواندن سریع یک مطلب، به طور کلی متوجه می شوید که آن مطلب درباره چیست. به یاد داشته باشید که نمی توان تندخوانی را جایگزین مطالعه معمولی کرد؛ بلکه تندخوانی تنها تمرینی است که برای موثرتر ساختن مطالعه به کار گرفته می شود.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کلی و اجمالی، با فواید و مهارت های تندخوانی آشنا کنیم

ادامه مطلب

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

شاید شما تا به حال خیلی به حواس پرتی فکر کرده باشید و بارها از خود پرسیده باشید که چرا گاهی به هنگام درس خواندن و مطالعه، حواس آدم پرت می شود؟ ما نمی دانیم که شما برای این سؤال خود چه جوابی پیدا کرده اید؛ اما پاسخ صحیح این پرسش را به شما می گوییم:

«حواس پرتی ، چیزی نیست جز تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت».

ادامه مطلب

روش مطالعه صحیح برای کنکور

روش مطالعه صحیح برای کنکور

روش مطالعه صحیح برای کنکور با درس خواندن برای یک امتحان معمولی کمی متفاوت است. مطالعه‌ی حجم زیادی از درس‌ها و اطلاعات برای آزمونی که چند ساعت طول می‌کشد تمرکز و انرژی بیشتری می‌طلبد که اگر اصول و روش صحیح آن را به کار نگیرید، ممکن است در طول مسیر با مشکلات گوناگونی مواجه شوید. اما جای نگرانی نیست؛ ما در این مقاله به شما کمک می کنیم با روش مطالعه صحیح برای کنکور آشنا شوید تا در مسیر آماده شدن برای کنکور به بهترین روش ممکن عمل کنید و به نتایج دلخواهتان دست پیدا کنید.

ادامه مطلب

روش مطالعه ریاضی رتبه های برتر

روش مطالعه ریاضی رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس ریاضی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه ریاضی رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه ریاضی 7 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس فیزیک می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه فیزیک 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس شیمی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه شیمی رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه شیمی 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس زیست شناسی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه زیست رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه زیست 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

ادامه مطلب

نقش تحصیلات در جایگاه اجتماعی

آیا تحصیلات روی جایگاه اجتماعی تاثیر داره ؟

هممون حسابی درباره ی اینکه اگر دکتر مهندس بشیم چی میشه و چقدر میتونیم درآمد و جایگاه اجتماعی داشته باشیم شنیدیم؛ اما گاهی واقعا میریم تو فکر که خب تهش چی؟! درس به چه دردم میخوره؟!

ادامه مطلب

روش تحلیل آزمون

تحلیل آزمون چه جوریه؟

قبل از هرچیز باید برای آزمون هات یه دفتر تحلیل آزمون تهیه کنی، بعد از آزمون های ازمایشی باید به اندازه ی وقت استاندارد آزمون وقت بذاری و همه ی سوالا رو دوباره حل کنی. چه سوالایی که درست زدی، چه اونی که غلط زدی، چه اونی که اصلا نزدی!

ادامه مطلب

ریتالین

ضررهای ریتالین

بیاید اول با خود این قرص آشنا بشیم؛ اسم اصلی اون متیل فنیدات با اسم تجاری ریتالین هست، این قرص اول برای درمان افسردگی و بعدها برای درمان و کنترل مبتلایان به بیش فعالی (ADHD) استفاده شد.

ادامه مطلب

روش مطالعه دینی

چجوری دینی رو صد بزنم؟

مهمترین نکته ای که باید راجع به درس خوندن بدونیم اینه که داریم درس میخونیم، نه روزنامه و رمان و داستان و .... (دیده شده که بعضی ها در حالت لمیده دو دستشون رو به کتاب گرفتن و با چشم مبارک فقط مطالب رو جلو میبردن)

ادامه مطلب

حفظ آرامش در حین آزمون

3 تمرین عملی برای حفظ آرامش در حین آزمون

3 تا تمرین عملی برای حفظ آرامشتون در حین آزمون ...

ادامه مطلب

 کنترل استرس فرزندان

چجوری استرس فرزندمو کنترل کنم ؟

بررسی راهکارهای عملی برای کاهش استرس فرزندمان

ادامه مطلب

کنترل استرس

چجوری استرسمو کنترل کنم؟

ریچارد لازاروس (Richard Lazarus) : « استرس شرایط یا احساسی است که در آن، فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته ها و انتظاراتی که از او وجود دارد فراتر از منابع، امکانات و توانمندی های در اختیار اوست.»
تاحالا شده به این فکر کنی که اگر استرسی وجود نداشت چی میشد؟ و آیا داشتن استرس فوائدی هم داره؟

ادامه مطلب

افزایش تمرکز در آزمون

چگونه در هنگام آزمون تمرکز بالایی داشته باشیم؟

فرآیند آزمون فقط شامل ساعت هایی که ما سر جلسه حضور داریم نمیشه و جوانب مختلفی داره که برای داشتن تمرکز باید اون ها رو هم مدیریت کنیم.

ادامه مطلب

خواب آلودگی هنگام درس خواندن

خواب آلودگی موقع درس خواندن

در مرحله اول باید بازه های مطالعاتی مناسبی داشته باشیم، پارت مطالعاتی یک ساعت و نیم یا بیشتر از دو ساعت از راندمان ما کم میکند. بهتر است هر یک ساعت یا یک ساعت و نیم، 10 تا 15 دقیقه استراحت کنیم. شما میتوانید با پارت های کوتاه شروع کنید و وقتی آمادگی بهتری پیدا کردید، به زمان پارت تان اضافه کنید.

ادامه مطلب

پرخوری هنگام درس خواندن

وقتی درس میخونم بی رویه میخورم، چجوری جلوی پرخوری ام رو بگیرم؟

یکی از اشتباهاتی که برای دانش آموزان در حال مطالعه پیش میاد، خوردن غذا و یا پرخوری در زمان درس خواندن است. یک جراح رو در نظر بگیرید که به خاطر اهمیت کارش و زمانش، سر جراحی غذا نمیخورد. سر آزمون و کنکورت اونقدر برای خوراکی خوردن، وقت نداری. پس لازمه از الان معدت رو آماده کنی که سر مطالعه منتظر خوراکی نباشه!

ادامه مطلب

ترس از سوال پرسیدن

خجالت می کشم سوالم رو سر کلاس مطرح کنم، چیکار کنم؟

یکی از مراحل مهم یادگیری، خوب گوش کردن سر کلاس و یاد گرفتن درس سر کلاس هست.
اگر با دقت سر کلاس گوش کنی و درس رو یاد بگیری، در نتیجه سرعت مطالعت توی خونه بهتر خواهد بود و میتونی برای خودت زمان بخری.

ادامه مطلب

مطالعه منظم

درس خوندنم خیلی نوسان داره، چیکار کنم ؟

تعدادی از دانش آموزان هستن که مطالعه دارند و درس میخوانند اما با بازه های زمانی متفاوت یا ساعت های متفاوت، بعضی وقت ها ممکنه خوب پیش برند. به طور مثال یکی-دو روز ساعت مطالعاتی خودشون رو به 10 ساعت برسونند (در روز های تعطیل) و از طرفی یک روز کامل مطالعه نداشته باشند.

ادامه مطلب

افزایش قدرت یادگیری

قدرت یادگیریمو چجوری افزایش بدم؟

قدرت یادگیری هر آدمی متفاوت هستش و یه سری عوامل درونی هستن که هدایت کننده اون به حساب میان.
شده یه روز بعد از اینکه مسافت زیادی رو پیاده روی کردی حالت بهتر شده باشه؟
علت این احساس خوب، ترشح اندروفین هستش !!! که معنی اون کاهش درده و روی گیرنده های مخدر در مغز اثر میذاره که هم تسکین درد میاره هم حس لذت رو افزایش میده .

ادامه مطلب

تمرکز در کلاس

تدریس معلمم خیلی کسل کننده میشه برام، چیکار کنم؟

یک دانش آموز حرفه ای هرجور شده سعی میکند تا 90% درس را سرکلاس یاد بگیرد و این میزان یادگیری واقعاً ارزشمند است و نشان دهنده ی این است که دانش آموز موردنظر خیلی خوب به صحبت های معلمش گوش کرده است.

ادامه مطلب

اهمیت دفتر برنامه ریزی

آیا داشتن دفتر برنامه ریزی در پیشرفت تحصیلی مؤثر است؟

دفتر برنامه ریزی به طور کلی فواید بسیاری برای هردانش آموز داره و فقدان یا نبودش ضررهای جبران ناپذیری به او وارد می کنه. همواره وقتی چارچوب ها برای انسان تعریف میشه، مسئولیت پذیری و نظم افراد رو بالاتر می بره .

ادامه مطلب

تغییر روش مطالعه

عادت های بد مطالعه

کسی که فکر میکنه قادر نیست رفتارها و یا عادت های غلطش رو ترک کنه، نمی تونه آینده ی دلخواه و مدنظرش رو محقق کنه... همه ی آدم های موفق در تمام طول زندگیشون دست به تغییرات بزرگی چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ ذهنی زدن و همین ویژگی مشترکشون، دلیل اصلی موفقیتشون بوده!

ادامه مطلب

پیشرفت

من پیشرفت نمیکنم، چیکار کنم ؟

پیشرفت کردن فعلی است که هم نمود بیرونی داره و هم نمود درونی. به این ترتیب که با انجام دادن مجموعه ای از کارها و رفتارهای درست، به یک پیشرفت در اون زمینه میرسیم.

ادامه مطلب

تاثیر مشاور تحصیلی

چرا باید مشاور تحصیلی داشته باشم؟

اگه راستش رو بخوای خیلی چیزها تو جامعه ما میگن که خیلی از اونها منطقی نیستن و پشتوانه علمی ندارن.
این جمله شاید درست باشه که میگن هیچ کس به اندازه خود آدم، خودش رو نمیشناسه؛ ولی این دلیل نمیشه که بر اساس همین شناخت بتونه مشاور خودش هم باشه...

ادامه مطلب

اهمیت برنامه ریزی

چرا باید با برنامه ریزی درس خوند؟

اول اینکه بگم همه ی کار های مهم زندگی آدم ها با برنامه ریزی به نتیجه میرسه!
اگه امروزه آدم های موفق رو می بینیم که با برنامه درس خوندن و موفق شدن واین برای ما جای تعجب داره، باید یه مقداری رو مطالعه ی خودمون و اطلاعاتمون بیشتر کار کنیم.

ادامه مطلب

درس خواندن در خانه شلوغ

برنامه های تفریحی خانواده ام زیاد هستند و من نمی دانم باید چه کار کنم؟

در این جور شرایط بهتره که دانش آموز با خانواده اش به یک اتفاق نظر در مورد میزان ساعت استراحت، تفریح، مطالعه و کارهای دیگه برسد وبه طور شفاف مشخص کند که در طول سال تحصیلی نمیتواند زمان زیادی را برای همراهی کردن خانواده اش داشته باشد که علت های آن آنقدر واضح و مشخص و منطقی هستند که هر خانواده ی فهمیده ای این حساسیت را درک خواهد کرد.

ادامه مطلب

بهاری شروع کن

بهاری شروع کن

کم کم داریم به شروع سال جدید نزدیک میشیم. وقتی به سال ۹۷ خودم نگاه میکنم، صادقانه بخوام بگم سخت ترین سال زندگیم بود که خوش بینی و برداشت های درست از تجربه های سال گذشتم بود که نجاتم دادند.

ادامه مطلب

استراحت در دوران کنکور

چقدر میتونم استراحت کنم ؟

می دونی چیه؟ راستشو بخوای همه آدما، حتی جنگجوها بعد از یه جنگ سخت یا بعد از حل یه مشکل بزرگ خسته ان و دوست دارن استراحت کنن.

ادامه مطلب

استراحت رتبه های کنکور

رتبه های کنکور در طول هفته چقدر استراحت می کنند؟

سلام... البته این سوال خیلی کلیه و توی زمان های مختلف سال و در پایه های مختلف متفاوته.. من سعی میکنم پاسخم تمام این زمان هارو پوشش بده...

ادامه مطلب

خواب مناسب برای کنکوری ها

چگونه می توان خواب راحتی داشت؟

برای اینکه خواب راحتی داشته باشید نکته اصلی اینه که زمان مشخصی برای خوابتون داشته باشید و این زمان رو دائما عوض نکنید. مثلا ساعت 23 الی 23:30 رو برای خوابیدن مشخص کنید و تو این بازه سعی کنید بخوابید.

ادامه مطلب

تاثیر خواب بر یادگیری دانش آموزان

چرا دانش آموزان باید شب ها خواب کافی داشته باشند؟

شاید بتونم بگم مهم تریییییین موردی که توی سال کنکور باید بهش توجه ویژه بشه، خواب مناسبه!!

ادامه مطلب

درس خواندن در عید

چگونه در عید درس بخوانیم؟

سلام... دوران عید به طور کلی از اون ایام مهمیه که خیلیا تصمیم میگیرن خیلی کارا توش بکنن و عقب افتادگی هاشون رو جبران کنن، ولی عملا هیچ کاری نمیتونن توش انجام بدن... چرا؟!!

ادامه مطلب

کنار گذاشتن گوشی برای کنکور

کنار گذاشتن گوشی برای کنکور

خوب بحث گوشی داشتن و بهونه بچه ها برای آلارم صبح بیدار شدن و استفاده از ماشین حساب و آهنگ گوش کردن که همیشه بوده! ولی خودتون یه لحظه فکر کنید که میشه با وجود این همه فضای مجازی (اینستاگرام و تلگرام و واتس آپ و ...) درس خوند؟

ادامه مطلب

بازی های کامپیوتری در سال کنکور

چرا پرداختن به بازی های کامپیوتری در سال کنکور توصیه نمی شود؟

ممکنه بگید تو وقت های استراحتمون چطور؟ اینم جواب می دم...

ادامه مطلب

راه های افزایش یادگیری سر کلاس

وقتی از درس دادن یک معلم چیزی متوجه نمیشوم باید چه کاری انجام دهم؟

اول از همه باید بدونیم که این فکر که «دبیر مسئول اینه که من کامل درس رو متوجه بشم» یا «من باید [همیشه] همه چی رو سر کلاس صد در صد بفهمم» غلطه! مسئولیت تدریس با دبیر هست و خب خیلی از دبیرها هم به خوبی این مسئولیت  رو انجام میدن اما مسئولیت یادگیری به عهده ی دانش آموزه.

ادامه مطلب

روش صحیح تست زدن

روش صحیح تست زدن چطوریه و من باید از کجا شروع کنم؟

اینکه بهترین روش تست زنی رو بخوایم بگیم خیلی موضوع کلی حساب میشه و در هر پایه و درس تکنیک های مخصوص خودش رو داره. من سعی میکنم با گفتن چند تا نکته که به طور کلی رعایتش به پیشرفت شما کمک میکنه جواب این سوال رو بگم.

ادامه مطلب

مدیریت زمان در درس خواندن

ارتباطم با دوستانم زیاد است و نمیتوانم در روابطم حد تعادل را رعایت کنم؛ این موضوع به درس خواندنم هم آسیب میرساند؟

روابط! یکی از مهم ترین تیترها و معضلات دنیاست. چرا که از  بزرگترین‌ سرمایه های انسان ها دوست هاشون هستن. اما همونطوری که اگر در سرمایه گذاری کوچکترین اشتباهی کنیم ضررهایی زیادی رو‌ همراه خودش میاره، روابط هم‌ به همین شکله.

ادامه مطلب

افزایش سرعت مطالعه

به چه روش هایی می توان سرعت مطالعاتی دانش آموزان رو بالا برد؟

روش های افزایش سرعت خیلی زیادن و سوال بالا جوابش به خودی خود یک کتابه...

ادامه مطلب


روش مطالعه برای کنکور

یک مطالعه گر حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

آیا به این نتیجه رسیدی که تو مطالعه کردنت حرفه ای هستی؟ یعنی این کار رو با مهارت انجام میدی؟!

ادامه مطلب

خواب ظهر برای کنکوری ها

خواب ظهر مناسب برای دانش آموزان چند دقیقه است؟!

در تحقیقات علمی نشان داده شده است که خواب ظهر اگر بیشتر از 20دقیقه باشد قدرت مغزی افراد را به شدت پایین می آورد و این علت از آنجا سرچشمه میگیرد که هورمون سوماتوتروپین هنگامی که به خواب میرویم بعداز 20 دقیقه ترشح میشود و به مغز میرسد و باعث کاهش شدید این قدرت میشود.

ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی

موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز مشاوره و تنها عضو ایرانی عضو انجمن مشاوران جهانی  (sec)، خدمات مشاوره تحصیلی خصوصی خود را برای دانش آموزان شهرستان به صورت مشاوره تحصیلی تلفنی یا مشاوره غیر حضوری ارائه می دهد.

ادامه مطلب

انگیزه

من خیلی زود انگیزه ام را از دست میدهم، چطور این مشکل را برطرف کنم؟

به طور کلی انگیزه مبحث بسیار پیچیده و گسترده ای است. اما به اندازه گستردگی اش سخت نیست.  انگیزه های زندگیِ آدم ها باهم متفاوتند و این تفاوت باعث خلق پدیده هایی در دنیای ما می شود که می تواند در زندگیِ یک نفر تا هزاران نفر تاثیرگذار باشد...

ادامه مطلب

enamad
  • تلفن:02122677917
  • ايميل: info@barsaholding.com
  • آدرس : تهران - شريعتي - نرسيده به ميدان قدس - روبروي خيابان واعظي - بن بست الوند - ساختمان بارسا
  • کد پستي :‌ 1963846351
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.