جملات انگیزشی و مثبت

جملات انگیزشی

گاهی وقت‌ها جملات انگیزشی فقط یک جمله نیستن و به سادگی نمیشه از کنارشون گذشت. اگه تو یه زمان و مکان مناسب به چشمت بخورن، ممکنه یه سری چیزا رو تغییر بدن مثل یه تصمیم برای انجام دادن یا ندادن،یه انگیزه برای ادامه دادن یا تسلیم شدن، یه برداشت برای بازنده بودن یا برنده بودن،یه باور برای ایمان آوردن به خودت یا قضاوت‌های دیگران یا گاهی تغییر یه حس مثل پرواز کردن یا هیچگاه نپریدن و ترسیدن. این جمله‌ها ممکنه تغییرات کوچیک، ولی اساسی‌ای رو رقم بزنن برای اون لحظه‌هایی که همه میگن تو خوب نیستی، تو خوب نیستی، تو خوب نیستی و در این لحظات تنها چیزی که می‌خوای یه قدم دیگه است تا سقوط کنی و تو، توی این لحظه باید تصمیم بگیری که کدوم قدم رو میخوای برداری و چگونه انگیزه پیدا کنی تا همچنان بتونی ادامه بدی؟

ادامه مطلب

افسردگی و روابط زناشویی

علل و درمان افسردگی در روابط زناشویی

در جوامع امروزی افسردگی یکی از بیماری‌های شایع محسوب می‌شود و بسیاری از افراد با این اختلال روانپزشکی مواجه هستند تخمین زده می‌شود که در حال حاضر 250 میلیون نفر در دنیا مبتلا به افسردگی هستند بسته به شدت و ضعف این بیماری، درمان افسردگی مدت زمان متفاوتی را خواهد داشت. در این مقاله به افسردگی‌هایی اشاره خواهد شد که فرد دچار نوسانات خلقی شدید می‌باشد و فرد افسرده دیگر مانند قبل نمی‌تواند از زندگی اش لذت ببرد و دائم در تشویش و اندوه است و موجب می‌شود اطرافیانش را نیز ناراحت کند.امروزه اختلال افسردگی در روابط زناشویی نیز تاثیرات زیادی داشته است تا حدی که بسیاری از زوج ها دیگر نمی‌توانند رابطه زناشویی گذشته را با یکدیگر داشته باشند و از بودن در کنار هم لذت ببرند.

ادامه مطلب

چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

ترک خودارضایی

درسنین جوانی که انسان قدرت جسمی بیشتری دارد، تمامی امیال غریزی او نیز در اوج قدرت و شدت می‌باشد. طغیان جنسی یکی ازمهم‌ترین و پیچده‌ترین مسائلی است که اکثر افراد به خصوص نسل جوان با آن درگیر هستند. محرومیت از ارضای میل جنسی، در ردیف مشکل‌ترین محدویت‌هایی است که بشر با آن درگیر است. بنابراین می‌توان گفت تعدیل این میل در جوانی به راستی هنر بزرگی است.خود ارضایی یکی از راه های تعدیل این میل می باشد و در اصل بیراهه‌ای است برای ارضای میل سرکش جنسی که نسل جوان را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌دهد.به همین دلیل نام بیماری بر آن گذاشته شده است.

ادامه مطلب

روانشناسی فروش ؛ ترس از فروش

مدیریت فروش و 6 تکنیک مهم

روانشناسی ترس از عدم فروش قدمت چندان زیادی ندارد هر چند ترس، ریشه ای کامل قدیمی دارد ولی شناخت روانشناسی و مدیریت فروش از ابزار های مهم فروش محسوب می‌شود چرا که این ترس به سن، جنسیت و یا سابقه و قدمت افراد در فروش ارتباطی ندارد خواه شما از تازه واردان به این حرفه باشید خواه سالیان زیادی باشد که در امر فروش مشغول باشید، ترس را تجربه خواهید کرد.

ادامه مطلب

کاهش وزن

کاهش وزن به کمک افزایش متابولیسم بدن

اضافه وزن و چاقی عاملی است که ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی (مانند افزایش چربی خون، گرفتگی عروق، نارسایی قلبی، فشارخون و انواع سکته)، دیابت، کبد چرب و ... را افزایش می‌دهد.
همچنین خوب است بدانید از بافت چربی ناحیه شکم و پهلو ترکیباتی بسیار خطرناک و التهابی آزاد می‌شود که باعث رشد بیش از حد سلول‌ها و سرطانی شدن آن‌ها می‌شود. همچنین این مواد سبب تورم عروق خونی، گرفتگی عروق و افزایش فشارخون می‌شوند که خطر سکته را نیز بالا می برند. پس بهتر است هر چه زود‌تر برای کاهش وزن اقدام کنید. ضمن اینکه چاقی شکمی و پهلو از چاقی عمومی بدن بسیار خطرناک‌تر است و فرد را بیشتر در معرض ابتلا به دیابت، کبدچرب، فشارخون و سرطان قرار می‌دهد. چاقی شکمی و پهلو از چاقی عمومی بدن بسیار خطرناک‌تر است و فرد را بیشتر در معرض ابتلا به دیابت، کبدچرب، فشارخون و سرطان قرار می‌دهد.  

ادامه مطلب

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی ؛ فواید ماساژ برای سلامت جسمی و روانی

با دنیای پر از تنش و خستگی چه می‌کنید؟ بیایید با هم کمی تصویرسازی کنیم. فکر کنید بعد از یک روز سنگین کاری به خانه برگشته‌اید که دوست یا همسرتان با شما تماس گرفته و می‌گوید: «عزیزم می‌دونم خسته‌ای و امروز کلی کار کردی و الان نیاز داری که یه ریلکس حسابی بکنی و خستگیتو در کنی، به خاطر همین من یه جلسه ماساژ درمانی برات رزرو کردم و تا چند دقیقه دیگه ماساژورت می‌رسه ؛ بهت خوش بگذره عزیزم، ماساژت تموم شد میام پیشت».
تصویر دلنشینی بود، نه؟ من که دلم ازدواج خواست.

ادامه مطلب

افسردگی در زنان

علائم افسردگی در زنان ؛ دلایل و درمان

آمار های جهانی نشان می دهد میزان ابتلای زنان به افسردگی تا دو برابر بیشتر از مردان است. همچنین به نقل از انجمن روانشناسی ایران آمده است که سهم زنان ایرانی از این اختلال سه تا چهار برابر از حد معمول است. استاندارد افسردگی در زنان بین پنج تا هفت درصد است اما با ارقام اعلام شده بین 15 تا 28 درصد زنان ایرانی دچار افسردگی هستند.
با توجه به وظیفه ی خطیر زنان در امر تربیت فرزندان، باید افسردگی در زنان را خطر جدی تلقی کرد و در جهت پیشگیری و درمان زود هنگام و به موقع آن، اقدامات وسیعی در سطح خانواده و اجتماع صورت بگیرد.

ادامه مطلب

افزایش درآمد

افزایش درآمد

قبل از هر چیزی باید از خودمان یک سوال بپرسیم؛
کسب درآمد مشکلتر است یا نگهداری و مدیریت درآمد؟
گاهی اوقات احتمال اینکه انسان، به طور تصادفی از طریق ارث، جایزه، قرعه کشی و... به پول زیادی برسد هم هست. ولی واقعا چند درصد این افراد بعد از گذشت چند سال آن پول را نگه داشته و توانسته اند آن را چند برابر کنند؟ تقریبا درصد بسیار زیادی، تمام آن پول را از دست خواهند داد. دلیل هم کاملا واضح است؛

آماده نبودن فرد برای نگهداری و مدیریت این پول.

ادامه مطلب

استراتژی قیمت گذاری محصولات

استراتژی قیمت گذاری

روس ها ضرب المثل مشهوری دارند که می‌گوید هر بازاری 2 نادان دارد؛ اولی آن شخصی است که قیمت خیلی پایینی برای محصولش تعیین می‌کند و دومی شخصی است که قیمت را خیلی بالا می‌گذارد.
اما سوال اینجاست :

قیمت درست چیست؟
آیا بازاریابی، برای این موضوع استراتژی درنظر گرفته است؟

ادامه مطلب

درمان افسردگی چگونه است؟

درمان افسردگی

افسردگی از جمله اختلال های بی سر و صدا ولی ناتوان کننده است که اگر درمان نشود، می تواند خطر خودکشی را با خود به همراه داشته باشد. طبق آمار وزارت بهداشت، 6/23 درصد از مردم دچار اختلالات روانی مختلف هستند یعنی از هر 4نفر در ایران، حداقل یک نفر دچار اختلال خفیف تا حاد روانی است و 5/6 میلیون ایرانی به افسردگی مبتلا هستند. از آنجایی که عوامل زمینه ساز اختلالات روانی نه تنها در حال رفع شدن نیستند بلکه در حال افزایش و وخیم تر شدن هم هستند ، پس امیدی به کاهش میزان افسردگی در ایران نمیتوان داشت. در نتیجه ، باید نسبت به پیشگیری و در مراحل بعدی درمان افسردگی،حساس تر از گذشته باشیم.

ادامه مطلب

درمان دقیقه نودی بودن

11 گام برای درمان دقیقه نودی بودن

شاید همه ی شما گل سرنوشت ساز و معروف دقیقه ی نود برکمپ هلندی را در مصاف با تیم قدرتمند آرژانتین در بازی های جام جهانی 98 فرانسه به خاطر بیاورید، نزدیک به دو دهه پیش دو تیم هلند و آرژانتین در سومین بازی از مرحله ی یک چهارم نهایی جام جهانی 98 فرانسه به مصاف یکدیگر رفتند، بازی تا دقایق پایانی با تساوی دنبال میشد و به نظر می آمد که دو تیم باید خودشان را برای وقت های اضافه آماده کنند اما جریان بازی به گونه ای دیگر رقم خورد، وقتی اسطوره ی هلندی دنیس برکمپ، توانست با گل دقیقه ی نود خود، هلند را به مرحله ی نیمه نهایی جام جهانی برساند.

ادامه مطلب

مدیریت ذهن

8 راهکار برای مدیریت ذهن

اگر بدانید از ذهن خود چگونه به طور موثر استفاده کنید، مدیریت ذهن کار دشواری نیست . مدیریت ذهن متشکل از دو کلمه ((مدیریت)) و ((ذهن)) می باشد که نتیجه ی آن  آگاهی و موفقیت است.
اگر برای لحظه ای بتوانید به این موضوع ایمان بیاورید که مدیریت ذهن 100درصد شدنی است، در نتیجه آن، 100درصد موفقیت در انتظار شما خواهد بود.

ادامه مطلب

در مورد عشق چه می دانید؟

در مورد عشق

سالیان سال است فیلسوفان، شعرا، ترانه سرایان، رمان نویسان، هنرمندان و چهره های معنوی موضوع عشق رمانتیک را بررسی کرده اند.در دوران مدرن، عشق رمانتیک در ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی و فیلم تجلیل شده است و موضوع بحث بسیاری از تئاترها وگفت و گوهای تلویزیونی را فراهم آورده است. با این حال، به تازگی روانشناسی معاصر به بررسی و تحقیق در مورد عشق پرداخته است.

ادامه مطلب

حفظ رابطه

حفظ رابطه

افرادی که رابطه زناشویی شان را تا آخر عمر حفظ میکنند،۴سال بیشتر از کسانی عمر میکنند که نمیتوانند رابطه شان را حفظ کنند.همین جمله ما را به فکر فرو میبرد که یک بازنگری در مورد روابط ،اصلاح یا مصمم شدن برای ماندن یا رفتن از رابطه ی فعلیمان،داشته باشیم.
اگر اکنون در مرحله ای قرار دارید که بین رفتن و ماندن در یک رابطه ی زخمی و آسیب خورده ،ماندن را انتخاب کرده اید یا هنوز در انتخاب ،تردید دارید  و این سوال ها برای شما به وجود آمده که آیا ماندن در رابطه ی تضعیف شده منفعتی هم دارد یا خیر؟ و اصلا چرا باید رابطه ام را حفظ کنم؟ در مقاله " حفظ رابطه " همراه باشید.

ادامه مطلب

کشف استعداد

کشف استعداد

همه ی ما در دور و بر خودمون افرادی رو می شناسیم که با کمترین تلاش در درس یا کار خود به شدت موفق هستند. و از نظر ما باهوش و با استعداد هستند.از موسیقی گرفته تا فیزیک کوانتوم، همیشه افرادی هستند که در اطرافیان ما در جامعه سرآمد ;هستند و استعداد ها و مهارت هایشان تحسین برانگیز هستند. اما آیا این استعداد ذاتی است و به بیانی دیگر انسان ها با استعداد های خاصی به دنیا میان؟ آیا اساسا نیازی به کشف استعداد هست؟این سوال از قدیم الایام در میان فلاسفه یونان مطرح بوده و فیلسوفانی مثل افلاطون و ارسطو دیدگاه هایی تو این زمینه هم ارائه کرده بودند.

ادامه مطلب

مایکل جردن

موفقیت در زندگی

من بیش از 9000 شوت رو در طی بازی‌های که انجام داده ام از دست داده ام. تقریبا حدود 300 بازی رو در طول زندگیم از دست دادم. شخصا بارها و بارها در طول زندگی شکست خوردم و در آستانه دست کشیدن از تلاش بوده ام اما همین شکست‌های پی در پی من در زندگی بوده اند که در نهایت باعث پیروزی من شدند."
نوشته بالا،ازبازیکن افسانه ای بسکتبال جهان، مایکل جردن از زبان خود اوست. این تفکری اشتباه است که فکر کنید اگر در کاری استعداد ندارید موفقیت شما در آن غیر ممکن خواهد بود. معلم بسکتبال مایکل جردن در زمان کودکی او کاملا از مایکل ناامید بود؛ چرا که او حتی نمی‌توانست تا ارتفاع مناسبی پرش کند. اما در نهایت این سال‌ها تلاش مایکل بود که او را به این نقطه رساند نه چیز دیگری.

 

ادامه مطلب

عادت بد

عادت های بد را چگونه ترک کنیم؟

دیشب که مسواکِ قبل خوابتان را میزدید، دقیقا وقتی مسواک را برداشتید چه کاری انجام دادید؟ آیا نیاز داشتید روی رفتارِ خود، کنترل داشته باشید تا این عمل را انجام دهید؟ آیا هر لحظه حواستان بود که مسواک را بجای دهان، درون چشمتان فرو نکنید؟نقش عادت ها در زندگی ما به اندازه‌ای است که اگر این نقش را فراموش کنیم، نباید امیدی به سایر تلاشهایمان داشته باشیم. خوب که دقت کنیم متوجه خواهیم شد که در واقع زندگی ما حاصل‌ جمع عادت های ماست. اما وقتی از عادت حرف میزنیم، از چه می‌گوییم؟

یک موضوعی که در بین مقالات به وضوح خوانده می شود این است که " عادت های بد را چگونه ترک کنیم؟ " . با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به صورت دقیق به این موضوع اشاره کرده ایم و البته یک ویدیو 5 دقیقه ای حول این محور تقدیمتان میکنیم.

ادامه مطلب

انگیزشی

چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

آیا انسان‌های موفق لزوما افرادی هستند که از سطح دانش بسیار بالایی برخوردارند؟ یا مهارت‌های منحصر به فرد و استعدادهای شگرفی دارند؟ شانس موقعیت‌های ویژه و ارتباط‌های قوی نقشی در موفقیت آنها نداشته است؟عدم موفقیت یک فرد در زندگی نداشتن استعداد یا مهارت نیست بلکه مهم‌ترین چیزی که یک انسان در زندگی به آن نیاز دارد، داشتن انگیزه است. اگر شما فاقد انگیزه باشید پس از مدتی خسته شده و با بهانه‌های مختلف کارتان را رها خواهید کرد. امیدواری در شرایط دشوار بزرگ ترین هنر هر انسانی است. 

ادامه مطلب

دوست دارم جلب توجه کنم!!!

دوست دارم جلب توجه کنم | اختلال شخصیت نمایشی

خودنما، پرهیجان، پر رنگ و لعاب، نمایشی؛ خصوصیات افرادی است که در نگاه اول و نه چندان عمیق در یک مهمانی یا جمع دوستانه حتی محیط کار اجتماعی، خونگرم یا حتی کاریزماتیک تصور می شود. پرحرف، تن صدای بالا، عشوه گری در حرف زدن و رفتار، پوشش و آرایش زننده و نامتعارف، علاقه به مسائل رمانتیک و رمانتیک سازی روابط به طرز اغراق آمیز، انتقام گیری در روابط، روابط سطحی و ناپایدار، نوسانات خلقی شدید، تهدید به خودکشی، اعتماد به نفس پایین، ریاکاری در نشان دادن چهره واقعی خود، عاشق تملق و چاپلوسی و مورد تعریف واقع شدن و... این ها برخی از خصوصیات فردی مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی یا یک شخصیت نمایشی با ویژگی های نمایشی بودن است.

ادامه مطلب

شکست عاطفی

شکست عاطفی

شکست عشقی اتفاقی دردناک و ناراحت کننده است که استرس و اضطراب های زیادی را برای ما به همراه دارد. این شکست نوعی تحقیر شدگی و سرخوردگی و طرد شدن است که کیفیت زندگی انسان را تحت تاثیر قرار میدهد، از جمله نشانه های هیجانی آن: اختلال خواب، عصبی بودن، عذاب شکیدن بر اثر مرور خاطرات، احساس غم، نا امیدی، شرم، احساس خشم، درماندگی ، خودکشی و... است. درواقع فرد دچار پریشانی هیجانی میشود و احساس میکند که هیچ کنترلی بر اتفاقات زندگی اش ندارد! علاوه بر آن نشانه های فیزیکی از جمله تهوع، لرز، سرگیجه، بیقراری ، گرفتگی و... به همراه خواهد داشت.

ادامه مطلب

افزایش درامد

چگونه با حداقل سرمایه، بیشترین پول را به دست آوریم؟

امروزه با افزایش و رشد تکنولوژی، هر روزه شاهد روش های جدید ایجاد کسب وکار و همینطور پیرو آن، فرصت های جذاب ایجاد درآمد هستیم. سرعت تغییر در کسب وکارها بقدری رو به افزایش می باشد که اگر افراد به طور پیوسته برای آموزش و رشد خود فرصت نگذارند قطعا ازاین شرایط گزارعقب می مانند. چه بسا فضاها و فرصت هایی که دراین بازه زمانی، فقط با اندکی آموزش و تغییر در الگوی کسب و کار می تواند بیزینس های پرسود و جذابی را درذهن ما ایجاد نماید. 

ادامه مطلب

رمز موبایل همسر

رمز موبایل همسرمان را بدانیم ؟

گاهی ما بخاطر نگرانی های ذهنی و یا مراقبت از زابطهمان به فکر چک کردن گوشی همسرمان می افتیم! اما به عکس این برخورد ما کاملا ناسالم است و با این رفتار آسیب های کاملا جدی ای به روابطمان خواهیم زد.
زوج های سالم به یکدیگر کاملا اعتماد دارند و اگر موضوعی باعث نگرانی و آزارشان شود، به جای کنترل کردن همسرشان، در مورد آن باهم گفتگو می کنند!
 

ادامه مطلب

فروش برای همه

چرا باید وکلا دوره فروش را بگذرانند؟؟

حتی وکلا هم به شدّت نیازدارند که دوره فروش را بگذرانند ، جمله ای عجیب ولی بسیار به واقعیت نزدیک است.هرگاه صحبت از فروش میشود ، این تصور ایجاد می گردد که باید در این میان کالایی ردّ و بدل شود. امّا نکته همینجاست!!! معنی واقعی فروش چیست؟ 

ادامه مطلب

فروش حرفه ای

5 تکنیک فروش حرفه ای

یکی از خاص ترین و پر درآمد ترین شغل هایی که در دنیا بیشترین اشتغال زایی و درآمد را دارند، بی شک شغل فروشندگی می باشد. مهم ترین ویژگی شغل فروش ، این است که بدون هیچ سرمایه ای می تواند قلب هر کسب و کاری را هدف قرار دهد و درآمد های زیادی را نصیب خود نماید.

در این مقاله 5تکنیک فروش حرفه ای را بررسی خواهیم کرد.

ادامه مطلب

کسب و کار

کسب و کار شما به خدمات مشاوره ای نیاز ندارد

 کسب و کارشما به خدمات مشاوره ای نیاز ندارد !!! اگر شما : 

ادامه مطلب

کسب درآمد

چگونه به درآمد بالاتری برسیم

جویندگان ثروت و پول تاکنون صد ها جمله، مقاله، داستان و حتی کتاب در خصوص چگونگی کسب ثروت و رسیدن به درآمد بالا دیده و خوانده اند! اما سوال اساسی از این جویندگان این است که چقدر در اجرای این دستورات و روش های کسب درآمد بالا و ثروت آفرینی موفق و مصمم بوده اند؟!

ادامه مطلب

اختلال شخصیت پارانوئید

با اختلال شخصیت پارانوئید بیشتر آشنا شوید

ویژگی اختلال شخصیت پارانوئید، شکاک‌ بودن و بی‌ اعتمادی به دیگران است و به شکلی غیرموجه کارهای دیگران را که گویا به قصد تحقیر یا تهدید بیمار انجام شده است، تفسیر می‌ کنند. این اختلال از اوایل بزرگسالی شروع م ی‌شود و در زمینه‌ های مختلفی خودش را نشان می‌ دهد. افراد مبتلا به این اختلال تقریباً همیشه منتظرند که دیگران به طریقی آن‌ها را استثمار کنند یا به آن‌ها ضرر برسانند. 

ادامه مطلب

اختلال شخصیت خودشیفته

شخصیت های خودشیفته بیشتر بشناسیم

واژۀ « خودشیفتگی » یا « نارسیسم » از « نارسیوس » نام مرد زیبارویی گرفته شده که با دیدن تصویر خودش در آب شیفتۀ خودش می‌ شود و در کنار برکه از اندوه جان می‌سپارد. این اسطورۀ یونانی بسیار مورد توجه دیگران بوده است.

ادامه مطلب

اختلال اوتیسم

چقدر اوتیسم را می شناسید

اصطلاح « اوتیسم » به افرادی گفته می‌شود که در آنها مجموعه ‌ای از اختلالات رشدی وابسته به سیستم اعصاب مرکزی دیده می‌شود. این اختلالات مغزی روی توانایی فرد برای برقراری ارتباط با دیگران تأثیر می‌گذارد و نحوۀ ارتباط با دیگران و پاسخ‌ های فرد به محیط بیرون را تحت‌ تأثیر قرار می‌ دهد.

ادامه مطلب

پنج مهارت کلیدی شادمانی

پنج مهارت کلیدی شادمانی

احتمالا همه ما تجربه های ناخوشایندی در زندگیمان داشته ایم و در آن لحظات این احساس که دیگر هیچ چیز نمی تواند خوشحالمان کند، به سراغمان آمده است. بیشترِ ما عادت داریم احساسات خود را به دست شرایط بسپاریم و با امواج اتفاقات خوشایند و ناخوشایند، بالا و پایین برویم. این در حالیست که تحقیقات نشان داده اند که ما میتوانیم میزان شادمانی خود را انتخاب کنیم.

ادامه مطلب

تفاوت IQ و EQ

تفاوت هوش شناختی و هوش هیجانی

بیشتر افراد جامعه کلمه IQ  را زیاد شنیده اند ولی آنچه گروه زیادی از افراد با آن غریبه هستند کلمه EQ است که از دهه ی 1990 از یک مفهوم نیمه مبهم در مجلات علمی به یک عبارت شناخته شده و رسمی تبدیل شد.بیشتر افراد جامعه کلمه IQ  را زیاد شنیده اند ولی آنچه گروه زیادی از افراد با آن غریبه هستند کلمه EQ است که از دهه ی 1990 از یک مفهوم نیمه مبهم در مجلات علمی به یک عبارت شناخته شده و رسمی تبدیل شد.

ادامه مطلب

سرِ کارت هم خوشحال باش

سرِ کارت هم خوشحال باش

شما روزی چند ساعت کار میکنید؟ میدونستید به طور میانگین حدود 13 سال از عمر ما به کار کردن میگذره؟ با این حساب، اینکه چقدر از زمانهایی که در حال کار کردن هستیم لذت میبریم، تاثیر به سزایی رو احساس خوشبختیمون داره. 

ادامه مطلب

تاب آوری

گذراندن روزهای سخت

تاب آوری مجموعه ای از ظرفیت های فردی و روانی است که فرد با کمک آن می تواند در موقعیت های سخت و دشوار مقاومت کند و به خود و دیگران آسیب نزند، تاب آوری افراد را توانمند می کند تا بتوانند با نا ملایمات زندگی و شغلی خود کنار بیایند تا آسیب کمتر بخورند و حتی از این شرایط برای شکوفایی و رشد خود بهره ببرند.

ادامه مطلب

افسردگی

چطور افسردگی رو بشناسیم و از شر آن خلاص بشیم

افسردگی یکی از اختلالات روانی است که باعث می‌شود فعالیت‌های فرد کاهش پیدا کند و انگیزۀ انجام بسیاری از کارها را از دست بدهد. انرژی روانی شخص افسرده کاهش محسوسی پیدا می‌ کند و تمرکز حواس او نیز افت می‌ یابد و انگیزه‌ای به استفاده از مهارت‌ های گوناگون زندگی که قبلاً کسب کرده بود، نشان نمی‌ دهد.

ادامه مطلب

 شخصیت وسواس فکری

شخصیت وسواس فکری

وسواس عبارت است از تکرار بدون ارادۀ افکار ناخوشایند. اگرچه فرد می‌داند و می‌فهمد که این افکار نا مناسب و غیرمعمول است؛ اما قادر به دورکردن آنها نیست. وسواس تا حدی در همۀ افراد وجود دارد و به‌ صورت شک و تردید، نداشتن قدرت تمرکز فکری، فراموشی و گاهی کم‌ خوابی دیده می‌شود. وسواس یک ایده، فکر، تصور، احساس یا حرکت مکرر یا مضر است که با نوعی احساس اجبار و ناچاری ذهنی و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است.

ادامه مطلب

طرحواره بی اعتمادی

طرحواره بی اعتمادی

افراد درگیر در طرحواره ( تلۀ ) بی اعتمادی فکر می‌ کنند دیگران قصد دارند به طریقی به آنها آسیب بزنند یا از آنها استفاده کنند و فکر می‌ کنند دیگران به آنها خیانت می‌ کنند، دروغ می‌ گویند، مسخره می‌ کنند یا می‌ خواهند آسیب جسمانی بزنند. معمولاً پشت دیوار بد گمانی هستند و اجازه نمی‌ دهند دیگران بیش از اندازه به آنها نزدیک شوند، تمایلی به روابط صمیمی ندارند و افکار و احساسات خود را معمولاً با دیگران مطرح نمی‌ کنند. شاخصۀ مهم آنها بدرفتاری و قربانی‌ شدن است.

ادامه مطلب

طرحواره معیارهای سرسختانه

طرحواره معیارهای سرسختانه

افرادی که دارای طرح‌ واره ( تله ) معیارهای سرسختانه هستند، خودشان را افرادی تلاشگر و بی‌ نقص به نمایش می‌ گذارند. باور دارند که باید برای رسیدن به معیارهای بلند پروازانه، مدام تلاش کنند. این معیارها همه درونی شده است؛ بنابراین، برای رسیدن به معیارهای خود تلاش می‌ کنند، چون « باید » این کار را انجام دهند. این کار به دلیل توجه دیگران نیست، حتی اگر کسی متوجه کار آنان نباشد، باز روند رسیدن به معیارها ادامه دارد.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی، وضعیت روحی ناپایداری دارند. وضعیت فردی و خود باوری در آنها، متأثر از توجه دیگران به آنهاست. در اجتماع دوست دارند جلب توجه کنند و در مرکز توجه باشند. آنها در سبک معاشرت خود سعی می‌کنند نظر دیگران را به خودشان جلب نمایند و بقیه آنها را تأیید کنند و اگر غیر از این باشد، سرخورده می‌شوند.

ادامه مطلب

طرحواره شکست

طرحواره شکست

شکست همان باوری است که باعث می‌شود فکر کنید برای رسیدن به موفقیت به‌اندازۀ کافی شایستگی ندارید. فرد در مقایسه با همسالانش در حوزه‌های ورزشی، تحصیلی، شغلی و... اغلب احساس بی‌کفایتی می‌کند و احساس می‌کند در مقایسه با دیگران، موفقیت کمتری دارد.

در صورتی که نمی دانید به طور دقیق طرحواره چیست ، مقاله طرحواره را بخوانید.

ادامه مطلب

طرحواره وابستگی

طرحواره وابستگی

افرادی که گرفتار تلۀ وابستگی هستند، در زندگی بسیار درمانده‌اند و خود را در برابر مشکلات بی‌کفایت می‌بینند. آن‌ها نمی‌توانند کارهای جدیدشان را به‌تنهایی انجام دهند و فکر می‌کنند به مشورت دیگران نیاز دارند تا به آن‌ها بگویند چه کار باید کنند.

ادامه مطلب

مربیگری در زندگی

مربیگری در زندگی

طبق مطالعات انجام شده موسسه گالوپ تنها 13 درصد از کارمندان در سراسر جهان نسبت به کاری که انجام می دهند متعهدند درحالیکه این درصد در شرکت هایی که بصورت منظم از خدمات کوچینگ و مربی گری استفاده می کنند، به 65 درصد میرسد.

ادامه مطلب

طرحواره بی ارزشی

طرحواره بی ارزشی

طرحواره های زندگی الگوهایی است که از کودکی شروع می‌شود و آثار آن‌ها در تمام زندگی تأثیر خود را دارد. رفتارهایی که خانواده‌ها با کودکان خود می‌کنند، آغازگر این الگوهاست؛ شاید طرد شویم، حمایت شویم، بیش از اندازه از ما مراقبت کنند، محروم شویم یا ما را سرزنش کنند.

ادامه مطلب

طرحواره انزوای اجتماعی

طرحواره انزوای اجتماعی

اولین احساسی که خواهید داشت تنهایی است. چون احساس استثنا و ناخوشایند بودن می کنید. خود را از دنیا طرد شده می دانید این دو مورد، انواع انزوای اجتماعی  هستند. گاهی به شکل ترکیبی ظاهر می شوند و شما نیز ممکن است دچار هر دو حالت آنها باشید.

ادامه مطلب

روانشناسی هوش مثبت نگر

روانشناسی هوش مثبت نگر

ذهن شما بهترین دوست شماست، اما در عین حال خطرناک ترین دشمن شما هم هست، خرابکارانی که در ذهن شما پنهان شده اند باعث اغلب شکست هایتان هستند.

ادامه مطلب

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( ACT )

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت )

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت ) یا درمان موج سوم در روانشناسى امروز، درمانهاى جدیدى مطرح شده است که به آنها درمانهاى موج سوم گفته مى شود. یکى از این درمانها که بر روى طیف وسیعى از اختلالات مؤثر است، درمان مبتنى بر تعهد و پذیرش یا ACT (  Acceptance & Commitment Therapy ) می باشد

ادامه مطلب

اصول لیدرشیپ

اصول لیدرشیپ ( رهبری )

رهبری چیست؟ رهبری (لیدرشیپ) از ابتدا وجود داشته و اگر نگاهی به تاریخ جهان بیاندازیم در تمام جانداران این موضوع وجود داشته که شخصی معمولا بالاتر از همه دیگران را رهبری و هدایت میکند و دیگر اعضا او را به عنوان رهبری قبول دارند.

ادامه مطلب

اعتیاد به گل

مصرف گل اعتیاد آور نیست!!!

باید بدانیم ماده ای که در خارج از کشور به نام ماری جوانا معروف است که از قسمت های مختلف گیاه شاهدانه(CANNABIS)گرفته میشود ، فقط دارای ۸٪THC است که در بعضی کشور ها منع قانونی هم ندارد ولی چیزی که در کشور ما با نام گل استفاده میشود دارای ۲۴٪ THCاست و اعتیاد آور !!!

ادامه مطلب

اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید

« اسکیزوئید » اصطلاحی نسبتاً قدیمی است که «بلولر» در سال 1924 آن را برای توصیف کسانی که درون‌گرا بودند و از دنیا رو برمی‌گرداندند، به‌کارمی‌برد. ویژگی اصلی اختلال شخصیت اسکیزوئید، الگوی فراگیری جدایی از روابط اجتماعی و دامنۀ محدود ابراز هیجان‌ها در موقعیت‌های بین‌فردی است. این الگو از اوایل بزرگسالی شروع می‌شود و در انواع زمینه‌ها وجود دارد.

ادامه مطلب

تله اطاعت

طرحواره اطاعت

احساس اجبار به واگذاری افراطی کنترل خود در برابر دیگران؛ این کار معمولاً برای اجتناب از خشم، محرومیت یا انتقام صورت می‌گیرد. این طرح‌واره به دو صورت بروز می‌یابد: یکی اطاعت از نیاز‌ها که تمایلات و آرزو‌های خود را پس می‌زنید و از توقعات دیگران اطاعت می‌کنید؛ دیگری، اطاعت از هیجان‌ها که به علت ترس و انتقام‌گیری از دیگران، احساسات خود به‌ویژه خشم را پس می‌زنید.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت اجتنابی

اختلال شخصیت اجتنابی

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری‌گزین، مربوط به افرادی است که الگویی از پرهیز اجتماعی، احساسات بی‌لیاقتی، حساسیت شدید به ارزیابی منفی و اجتناب از تعامل اجتماعی با وجود میل شدید به نزدیکی با دیگران از خود بروز می‌دهند.

ادامه مطلب

طرحواره های درمانی

تله های زندگی، طرحواره ها، طرحواره درمانی

تلههای زندگی یا طرحوارههای شخصیتی الگوهای تکرار شونده در وجود مااست. "جفری یانگ"، یکی از بزرگترین طرحواره درمانگران دنیا، میگوید ما در کودکی به شیوههای متفاوت آسیب دیدهایم؛ آسیبهایی مثل طردشدن، انتقاد، سرزنش، بدرفتاری، بیتوجهی، محرومیت عاطفی و حتی مراقبتهای بیش از حد.نکتۀ جالب اینکه ما تمایل داریم این الگوهای نهادینهشده را در وجودمان حفظ کنیم؛ چون با داشتن این الگوها ما احساس امنیت میکنیم. این الگوهای شکلگرفته و تکرارشونده را "تلههای زندگی"  یا "طرحواره ( طرح واره )" مینامند.

ادامه مطلب

محرومیت هیجانی

طرحواره محرومیت هیجانی

طرحواره محرومیت هیجانی همان احساسی است که افراد فکر می‌کنند به‌اندازۀ کافی محبت و عشق دیگران را دریافت نمی‌کنند. احساس می‌کنند که اطرافیانشان به آنها اهمیت نمی‌دهند و هیچ‌کس آنها را درک نمی‌کند. این افراد، آدمهایی سرد و بی‌محبت هستند و احساس خشم، خیانت، تنهایی و رنجش می‌کنند و این احساس و حال بد، آنها را از اطرافیانشان دورتر و کمبودشان را قطعی می‌کند.

ادامه مطلب

درمان قطعی تنبلی

درمان تنبلی

ما در طول روز تمایل داریم خیلی از کارها را انجام دهیم؛ اما آن ها را به تعویق می اندازیم و کمتر پیش می آید که نگوییم باید این کار را سروسامان بدهم؛ اما باشد برای بعد!!

تعلل کردن عوامل بیرونی ندارد و مشکلات حاصل از آن فقط به خود ما بستگی دارد. تنبلی باعث می شود بترسیم و آن کار را انجام ندهیم. بنابراین، روی هم تلنبار می شود و بزرگ و بزرگ تر می شود. ترس بر ما غلبه می کند و قدرت انجام دادن آن کار را از ما می گیرد و روی اعتماد به نفسمان هم اثر می گذارد و مدام تکرار می کنیم که چرا آن کار را انجام ندادیم؛ به این ترتیب، اعتماد به نفسمان هم کم می شود.

در این مقاله سعی کردیم عوامل مهم در تنبلی را بشناسیم و راه حل ها و درمان آن را بررسی کنیم.

ادامه مطلب

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.