رشته زمین شناسی

رشته زمین شناسی

علم زمین شناسی در پرداختن به ثروت ملی و منابع خدادای کشورهاست؛ منابع فلزی و غیر فلزی، منابع انرژی، منابع زیرزمینی، آب و هر آنچه که به عنوان ثروت طبیعی و ملی شناخته می شود در این رشته مورد بررسی قرار می گیرد.

تعریف رشته زمین شناسی :

زمین شناسی علمی است برای شناخت ویژگی های فیزیکی و تاریخی زمین و اجزای تشکیل دهنده آن. زمین شناسِ متخصص پژوهشگری است که تلاش می کند تا با شناخت زمین و کاوش در آن، به اسرار آفرینش دست یابد و ذخایر و نعمات بی پایان الهی را به دیگران معرفی کرده و زمینه بهره برداری صحیح و بی خطر از آن را مهیا کند.

کار کارشناس رشته زمین شناسی چیه ؟

کار کارشناس رشته زمین شناسی ارزیابی ایمنی و تاثیر ایجاد یک سد یا تونل در یک پروژه عمرانی می باشد. مشخص کردن محل مناسب برای دفن زباله های هسته ای، جستجوی منابع انرژی و معادن معدنی مانند نفت و گاز، طراحی برنامه های اکتشاف منابع آبی جدید و بررسی فعالیت های آتشفشانی و زمین لرزه به منظور توسعه سیستم های هشدار دهنده برای مردم نزدیک به گسل های فعال، از جمله زمینه های شغلی یک زمین شناس می باشد.

رشته زمین شناسی

مقاطع تحصیلی رشته زمین شناسی :

امکان ادامه تحصیل در رشته زمین شناسی تا مقطع دکتری وجود دارد.

با رشته اقیانوس شناسی بیشتر آشنا شوید.

فرصت های شغلی رشته زمین شناسی :

فارغ‌ التحصیلان‌ مقطع‌ کارشناسی‌ رشته‌ زمین‌ شناسی‌ قادرند نقشه‌ های‌ زمین‌ شناسی‌ ، معدنی‌ و جغرافیایی‌ را مطالعه‌ نموده‌ و اطلاعات‌ آن‌ ها را استخراج‌ کنند و با گروه‌ های‌ اکتشاف‌ معدن‌، آب‌ یابی‌ و بهره‌ برداری‌ از آب‌ های‌ زیرزمینی‌، همکاری‌ کنند. هم چنین می توانند در کارهای‌ صحرایی‌ و کارگاهی‌ مهندسین‌ ژئوتکنیک‌ و ژئوفیزیک‌ فعالیت‌ داشته‌ باشند و کانون‌ های‌ خطر، همانند مناطق‌ زلزله‌ خیز، آتشفشانی‌ و ... را مشخص‌ کنند. با توجه‌ به‌ توانایی‌ هایی‌ که‌ فارغ‌ التحصیلان‌ رشته‌ زمین‌شناسی‌ دارند، وزارتخانه‌ های‌ صنایع‌ و معادن‌، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌ و آموزش‌ و پرورش‌ و همچنین‌ شرکت‌ ها و موسساتی‌ مانند ذوب‌ آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ کشور، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌ های‌ سد سازی‌، آب‌ یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌ های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌ های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌ های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ و در مجموع‌، کلیه‌ مراکزی‌ که‌ در ارتباط‌ با موضوع‌ زمین‌ فعالیت‌ می‌کنند، می‌توانند زمینه‌ های‌ اشتغال‌ و فعالیت‌ فارغ‌ التحصیلان‌ رشته‌ زمین‌ شناسی‌ را فراهم کنند.

رشته زمین شناسی

کدام دانشگاه ها رشته زمین شناسی دارند ؟

دانشگاه شیراز - دانشگاه شهید بهشتی -  - دانشگاه تهران - دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه اصفهان - دانشگاه شهید چمران اهواز - دانشگاه خوارزمی تهران (محل تحصیل کرج) - دانشگاه تبریز - دانشگاه ارومیه - دانشگاه یزد - دانشگاه بوعلی سینا (همدان) - دانشگاه بین المللی امام خمینی (قزوین) - دانشگاه لرستان (خرم آباد) - دانشگاه صنعتی شاهرود - دانشگاه زنجان
دانشگاه شهید باهنر کرمان - دانشگاه بیرجند - دانشگاه گلستان (گرگان) - دانشگاه کردستان (سنندج) - دانشگاه دامغان - دانشگاه هرمزگان (بندرعباس) - دانشگاه محقق اردبیلی (اردبیل) - دانشگاه سیستان و بلوچستان (زاهدان) - مجتمع آموزش عالی گناباد - دانشگاه ولایت (ایرانشهر)

واحدهای درسی رشته زمین شناسی :

تعداد کل واحدهای درسی : 132 واحد

دروس عمومی : ‪20‬ واحد

دروس پایه : ‪18‬ واحد

دروس اصلی : ‪54‬ واحد

دروس تخصصی : ‪26‬ واحد

دروس اختیاری : ‪14‬ واحد

نظر دانشجوی رشته زمین شناسی :

مهدیه محمودی، دانشجوی رشته زمین شناسی دانشگاه تهران

اگر واقعا کسی به این رشته علاقه مند باشد، امکان پیشرفت بسیاری دارد .اکثر دانش آموزان بخاطر حجم و سطح مطالب رشته زمین شناسی در کتب درسی، علاقه ای به این رشته ندارند و در مورد آن کوتاهی می کنند؛ در صورتی که مطالب این رشته بسیار شیرین بوده و این که بدانیم وضعیت زمین در گذشته چگونه بوده است و یا چه اتفاقاتی از زمان های دور تا کنون برای آن رخ داده است، بسیار جالب و جذاب می باشد.

رشته زمین شناسی

توانایی های لازم برای رشته زمین شناسی :

دانشجوی رشته زمین شناسی باید تسلط‌ کافی‌ بر درس‌ هایی‌ مثل‌ فیزیک‌، شیمی‌ و ریاضی‌ داشته باشد و هم چنین از قدرت‌ تجسم‌ مناسبی‌ برخوردار باشد. مهم‌ترین‌ ویژگی‌ برای‌ موفقیت‌ در این‌ رشته‌، داشتن‌ روحیه‌ ای‌ پرجنب‌ و جوش‌ و علاقه‌ به‌ زندگی‌ در محیط‌ های‌ طبیعی‌ مانند کوه‌ ها و بیابان‌ ها است‌. زیرا زمین‌ شناس‌ نه‌ تنها در دوران‌ دانشجویی‌، بلکه‌ در زمینه‌ های‌ شغلی‌ نیز با چنین‌ محیط‌ هایی‌ روبروست‌. علاوه‌ بر این‌، داشتن‌ توانایی‌ جسمانی‌ مناسب‌ نیز از توانایی های لازم‌ برای رشته زمین شناسی است‌.

بیشتر بخوانید: آشنایی با رشته زیست شناسی

کارنامه قبولی رشته زمین شناسی :

کارنامه قبولی رشته زمین شناسی دانشجوی دانشگاه شاهرود

کارنامه قبولی رشته زمین شناسی

کارنامه قبولی رشته زمین شناسی دانشجوی دانشگاه تهران

کارنامه قبولی رشته زمین شناسی

.

برای اطلاع از پکیج انتخاب رشته کنکور به سبک علی میرصادقی با شماره زیر تماس بگیرید.
021-22677917

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی از سایت علی میرصادقی کلیک کنید.   مشاهده

مشاوره تحصیلی رایگان

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.