رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ ها و اختلالات عصبی - ماهیچه‌ ای - اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگه ست. در این روش‌ ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌ شه. فیزیوتراپی حیطه‌ ای از پزشکی است که هدف اون پیشگیری از بیماری‌ ها، درمان، توان‌ بخشی، بالا بردن سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراده

تعریف رشته فیزیوتراپی :

فیزیوتراپی یکی از رشته های توانبخشیه. توانبخشی مجموعه کارهایی هست که برای یه فرد معلول یا بیمار انجام می شه. کلمه فیزیوتراپی از دو بخش تشکیل شده : فیزیو به معنی عوامل فیزیکی و تراپی به معنی درمان.

کار کارشناس رشته فیزیوتراپی چیه ؟

بسیاری از اتفاقات و حوادث باعث می شه که یک سری از اندام های حرکتی انسان از حرکت بایستند. فیزیوتراپ با انجام حرکت هایی که مبنای علمی داره و استفاده از وسیله هایی که جریان حرکت رو بهتر می کنه، به کمک این افراد میاد. یک فیزیوتراپیست باید  شنونده خوبی باشه و صبر داشته باشه. چون در نهایت با بیماران مختلفی از جمله کسایی که دچار سکته مغزی شدن یا عقب ماندگی ذهنی دارن سر و کار داره و نتیجه کار کم کم ظاهر می شه.

مقاطع تحصیلی رشته فیزیوتراپی :

امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی تا دکتری وجود داره. ولی فقط هفت تا دانشگاه دانشجوی دکتری فیزیوتراپی رو می گیره و پارسال فقط سی نفر از کل کشور دانشجوی دکتری فیزیوتراپی گرفتن.

بازار کار و درآمد رشته فیزیوتراپی :

بازار کار رشته فیزیوتراپی در حال حاضر خیلی خوبه. چون جمعیت کشور به سمت پیری میره و کار فیزیوتراپیست ها رونق می گیره. درآمد رشته فیزیوتراپی می تونه متفاوت باشه. چون بستگی به یه سری از عوامل داره. مثل اینکه فیزیوتراپیست کجا کار کنه، چقدر کار کنه، چه کارهایی انجام بده، اخلاق و برخوردش با بیمارها و مراجعه کننده ها چطور باشه، اگه کلینیک شخصی داره با پزشک های زیادی قرارداد ببنده که براش بیمار بفرستن و ارتباط  و لینک خوبی مخصوصا با پزشک های ارتوپدی و جراح مغز و اعصاب داشته باشه که بیمار بهش ارجاع بدن، چون لینک داشتن در هر کاری، روی موفقیت و پیشرفت اون کار خیلی موثره.

البته مهم ترین عامل درآمد اینه که توی کارتون باید خیلی مهارت داشته باشید.

فرصت های شغلی رشته فیزیوتراپی :

فیزیوتراپیست ها توی بیمارستان ها، درمانگاه ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مراکز سالمندان، باشگاه های ورزشی، حتی فیزیوتراپیست مدرسه، توی منزل کسایی که جابجایی شون سخت هست و سازمان های مربوط به توانبخشی میتونن کار کنن.

کسایی که  چند سال سابقه کار دارن، می تونن کلینیک خصوصی فیزیوتراپی هم تاسیس کنن که برای مراکز استان ها ۶ سال سابقه کار و برای شهرهای دیگه ۳ سال سابقه کار لازم داره.

هدف فیزیوتراپی :

هدف فیزیوتراپی اینه که به بیمارانی که توانایی حرکت کردن دست یا پا رو ندارن تا جایی که می شه به خوب شدن بیماران کمک بشه تا دوباره بتونن اندام های حرکتی خودشون رو به حرکت در بیارن .

دانشگاه هایی که رشته فیزیوتراپی دارند :

به این نکته توجه کنین که رشته ی فیزیوتراپی فقط در دانشگاه های دولتی دانشجو می پذیره .
علوم پزشکی تهران – علوم پزشکی ایران – علوم پزشکی اصفهان – علوم پزشکی جندی شاپور – علوم پزشکی بابل – علوم پزشکی تبریز – علوم بهزیستی و توانبخشی تهران – علوم پزشکی شهید بهشتی – علوم پزشکی شیراز – علوم پزشکی مشهد – علوم پزشکی سمنان – علوم پزشکی گیلان -علوم پزشکی همدان –علوم پزشکی کرمان – علوم پزشکی زاهدان

واحد های درسی فیزیوتراپی :

دوره ی کارشناسی این رشته 4 ساله . تعداد کل واحد های درسی 135 است .
درس های عمومی : 20 واحد
درس های تخصصی : 44 واحد
درس های پایه : 47 واحد
کارآموزی :24 واحد

نظر دانشجوی رشته فیزیوتراپی :

نظر حمید رضا میرعالی لو  دانشجوی شهید بهشتی
این رشته برای کمک به افراد معلول است تا بهبود یابند یا اعضای ازکارافتاده‌ی آن‌ها دوباره حرکت کنند
معلولیت ممکن است بر اثر حوادث طبیعی از قبیل زلزله، سیل و آتش‌‌سوزی یا سوانح رانندگی یا جنگ پدید آید. هدف این رشته کمک به این قشر از جامعه است .
محل کار فیزیوتراپیست کلینیک‌های خصوصی، مراکز ورزشی، مراکز صنعتی، منزل، مدارس و بیمارستان‌هاست .
فرد در این رشته به عنوان پزشک و درمانگر شناخته می‌شود. دانش فیزیوتراپیست بر اساس شناخت آناتومی بدن و فیزیولوژی و پاتولوژی حرکت است .
فیزیوتراپیست به عنوان یک پزشک بالینی با استفاده از امکاناتی مانند مدالیته‌ها، درمان‌های دستی و تمرینات بدنی، گروه‌های گوناگون بیماری و ناتوانی‌ها را درمان می‌کند. این رشته هم‌چنین با شناسایی گروه‌های خاص افراد اقدام به پیشگیری از بیماری‌ها و غربال‌گری ناتوانی‌ها می‌کند.

توانایی های لازم برای رشته فیزیوتراپی :

یه دانشجوی رشته ی فیزیوتراپی باید صبور باشه چون در نهایت با بیماران مختلفی از جمله کسایی که دچار سکته مغزی شدن یا عقب ماندگی ذهنی دارن سر و کار دارن و نتیجه ی کار کم کم ظاهر می شه .
دانشجوی این رشته باید در درس فیزیک قوی باشه چون با دستگاه های الکتریکی کار می کنن و در درس زیست شناسی هم باید قوی باشن .
در مورد تیپ شخصیتی باید بگم که بهتره یه تست شخصیت شناسی معتبر بدید که ببینم چه تیپ شخصیتی دارید. ۱۶ تیپ شخصیتی مختلف در آدم های مختلف وجود داره. مثلا تیپ های شخصیتی زیر  میتونن واسه فیزیوتراپی موفق تر باشن
ENFP – ISFP –ESFP –ESFJ –INFP

کارنامه ی قبولی رشته فیزیوتراپی :

کارنامه ی قبولی دانشجوی علوم پزشکی تهران

فیزیوتراپی

کارنامه ی قبولی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فیزیوتراپی

برای اطلاع از پکیج انتخاب رشته بارسا به سبک علی میرصادقی با شماره زیر تماس بگیرید

021-22677917

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی از سایت علی میرصادقی کلیک کنید.   مشاهده

مشاوره تحصیلی رایگان

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.