پنج مهارت کلیدی شادمانی

پنج مهارت کلیدی شادمانی

احتمالا همه ما تجربه های ناخوشایندی در زندگیمان داشته ایم و در آن لحظات این احساس که دیگر هیچ چیز نمی تواند خوشحالمان کند، به سراغمان آمده است. بیشترِ ما عادت داریم احساسات خود را به دست شرایط بسپاریم و با امواج اتفاقات خوشایند و ناخوشایند، بالا و پایین برویم. این در حالیست که تحقیقات نشان داده اند که ما میتوانیم میزان شادمانی خود را انتخاب کنیم.

 سطح شادمانی ما، که یکی از مؤلفه های بهزیستی روانیست، در نتیجه تعاملی پیچیده میان ژن های ما، رفتار و افکار ما و اتفاقاتی که در زندگی ما رخ می دهد، تعیین می شود. با وجود اینکه زمینه ژنتیکی ما بر شادمانی مؤثر است، همانطور که زمینه ژنتیکی ما بر وزن ما مؤثر است، ما میتوانیم میزان شادمانی خود را تغییر دهیم. تحقیقات علمی نشان داده اند، هر فرد با انتخاب افکار، رفتار و حرکاتش می تواند احساس شادمانی خود را کنترل کند. همچنین تحقیقات اخیر پیشنهاد داده اند به همان صورت که ما می توانیم با تمرین عضلات خود را تقویت کنیم، یا یک مهارت تازه کسب کنیم، می توانیم برای افزایش سطح شادمانی خود نیز مهارت هایی را بیاموزیم. 

پنج مهارت کلیدی شادمانی

 پنج مهارت کلیدی شادمانی 

حس کردن ( savoring )

 "Savoring "یک راه سریع و آسان برای افزایش خوشبینی و کاهش استرس و هیجانات منفیست.
 "Savoring "در واقع تمرین حضور داشتن در لحظه و توجه به پدیده های خوب اطرافتان است، اینکه بتوانید از یک تجربه خوب و ساده نهایت لذت را ببرید. این تجربه میتواند آماده کردن یک وعده غذایی، درنگ کردن برای ستایش غروب خورشید یا وقت گذراندن با دوستانتان باشد. اگر لذت بردن از لحظه و حس کردن تجربه های خوب با تمام وجود، عادت شما شود، شما شادتر و امیدوار تر خواهید بود و رضایت بیشتری از زندگی خود خواهید داشت.
 یک تمرین خوب برای "savoring "نوشتن درباره تجربیاتتان است.

قدردانی (gratitude) 

بیشتر بخوانید : چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

ما به سادگی می توانیم کارهایی را که دیگران برای ما انجام داده اند شناسایی کنیم و قدردان آنها باشیم. قدردانی و سپاسگزاری مانند یک ماده مخدر فوق العاده عمل می کند، وجود ما را سرشار از خوشبینی کرده و حسِ زیاده خواهی ما را تعدیل می کند. علاوه بر اینها قدردانی، به روابط ما با کسانی که دوستشان داریم عمق می بخشد. وقتی ما احساس سپاسگزاری خود را به کسی نشان می دهیم او نیز محبت خود نسبت به ما را متقابلا ابراز می کند و تمام اینها باعث میشود احساس شادمانی بیشتری داشته باشیم. بنابراین قدردانی کردن، فعالیت ساده ای است که فواید شگفت انگیزی دارد تا حدی که می تواند کیفیت خواب ما را نیز افزایش دهد. 

پنج مهارت کلیدی شادمانی

ارتباط برقرار کردن ( socializing ) 

مطمئن شوید که هر روز زمانی را به تعامل کردن با دوستان، همکاران، همسایه ها و خانواده خود اختصاص می دهید. تحقیقات نشان داده اند تعامالات اجتماعی حال ما را خوب می کنند. اگر زیادی در خود فرو می روید و در افکار خود غرق می شوید، تلاش کنید یک گفتگوی صمیمانه را ترتیب دهید.

مقاله پیشنهادی : سرکارت هم خوشحال باش

 بخشیدن ( give ) 

وقتی صحبت از بخشندگی می شود همه چیز غیرمنطقی به نظر میرسد.
 واضح است که وقتی شما چیزی را به کسی می بخشید، او را خوشحال می کنید؛ اما جالب اینجاست که کسی که چیزی را می بخشد نسبت به کسی که آن را دریافت میکند، مزایای بیشتری به دست میآورد. تحقیقات بسیاری نشان داده است مهربان بودن، نه تنها باعث کاهش استرس و احساس عصبانیت در ما می شود بلکه به طرز قابل توجهی احساس شادمانی را در ما افزایش می دهد. مهربان بودن و بخشندگی باعث میشود خود را با جهان مرتبط تر احساس کنیم و نسبت به تجربه های جدید پذیرا تر باشیم 

استفن پست یک متخصص بیواتیکس و بنیانگذار مؤسسه تحقیق در زمینه عشق بیقید و شرط، از پیشگامان در مطالعه در زمینه نوع دوستی و شفقت است. پژوهش او نشان میدهد زمانی که ما چیزی را میبخشیم، همه چیز از رضایت از زندگی گرفته تا درک ما از خودمان و سلامت جسمانیمان به طور معناداری متاثر میشود، افسردگی کاهش مییابد، بهزیستی روانی افزایش مییابد و در نهایت مرگ به تعویق میافتد

همدلی کردن ( empathize ) 

همدلی، توانایی اهمیت دادن به دیگران و درک افکار، رفتارها و تصورات آنهاست. یادگیریِ مهارت همدلی کردن با دیگران، به بهبود روابط شما کمک می کند و داشتن روابط قوی برای شادمانی ضروریست.
 اگر با دیگران همدلی کنیم، کمتر آنها را قضاوت خواهیم کرد، کمتر آزرده ، عصبانی یا نا امید می شویم و بردبارتر خواهیم شد. ریچارد دیویدسن استاد روانشناسی دانشگاه ویسکانسین-مدیسن، یکی از اولین کسانی بود که نشان داد همدلی مهارتی است که همه ما می توانیم آن را بیاموزیم.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.