چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

انگیزشی

آیا انسان های موفق لزوما افرادی هستند که از سطح دانش بسیار بالایی برخوردارند؟ یا مهارتهای منحصر به فرد و استعداد های شگرفی دارند؟ شانس موقعیت های ویژه و ارتباط های قوی نقشی در موفقیت آنها نداشته؟عدم موفقیت یک فرد در زندگی نداشتن استعداد یا مهارت نیست. بلکه مهم ترین چیزی که یک انسان در زندگی به آن نیاز دارد، داشتن انگیزه است.  اگر شما فاقد انگیزه باشید پس از مدتی خسته شده و با بهانه های مختلف کارتان را رها خواهید کرد. امیدواری در شرایط دشوار بزرگ ترین هنر هر انسانی  است. 

ضرورت مهارت ،استعداد، ضریب هوشی، هوش هیجانی، تخصص،خلاقیت و... برای کسب موفقیت بر هیچکس پوشیده نیست ولی با مطالعه زندگینامه افراد سرشناش و موفق با مواردی بر میخوریم که انها نه تنها افراد باهوش و خارق العاده ای نبوده اند بلکه زندگی بسیار معمولی و شرایط نه چندان مناسبی برای پیشرفت و موفقیت داشته اند. پس چه ویژگی انها را متمایز کرده و تا مرز موفقیت های تاریخ ساز پیش برده؟

اگه میخواهید یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل موفقیت افراد بزرگ را بدانید،مقاله " چگونه انگیزه پیدا کنیم " را بخوانید. 

زمان حدودی مطالعه مقاله و دیدن ویدیوها : 15 دقیقه 

انگیزه

قبل از مطالعه این درس لطفا سوالات زیر را در بخوانید و به آن فکر کنید. :

انگیزه داشتن از جنس احساس است یا منطق؟

انگیزش در کار چه معنی می دهد ؟

آیا داشتن انگیزه داشتن تنها منجر می شود به هدف برسیم؟

نقش انگیزه در پیشرفت و موفقیت

اگر موفقیت را به نوک قله کوهی در ذهن خود ترسیم کنید و ابزار و تکنیک های رسیدن به آن را به مثابه اتومبیلی روی شیب تند دامنه ی آن کوه را در نظر بگیرید (تکنیک های موفقیت: اعتماد به نفس ،خلاقیت، بهره وری، دانش و....)برای حرکت اتومبیل در رسیدن آن به قله نیاز به یک نیروی محرکه داریم ، نیروی محرکه ای به نام انگیزه.

باور اشتباهی در این میان وجود دارد که همگان تصور میکند اول باید انگیزه وجود داشته باشد تا اتومبیل به هدف خود برسد اما یک رویکرد از درون به بیرون در مورد انگیزه می¬گوید که با یک قدم کوچک یا نیروی کمی میتوان تولید انگیزه کرد و باز موتور را به حرکت انداخت و انرژی لازم را برای برداشتن قدم های بعدی را فراهم کرد.

انگیزه سوخت رسیدن به هدف است.

نگاهی دقیق‌تر به انگیزه

راپاپورت :انگیزه را نیروی اشتها آور درونی تلقی میکند.

آلپورت: انگیزه را وضعیت درونی ارگانیزم تعریف میکند که رفتار و تفکر فرد ناشی از آن است.

با یک جمع بندی کلی می توان انگیزه را این طور توصیف کرد: انگیزه یکی از وجوه مهم زندگی انسان است به گونه ای که یک فرد برای ادامه زندگی، بقا، فعالیت و حتی تغییر نیازمند انگیزه است و بدون انگیزه زندگی انسان بدون حرکت، راکد ، سرد و بی روح خواهد بود. برای پرورش رفتارهای جدید باید یاد گرفت. اما برای عمل به آن چه یاد گرفته ایم نیازمند انگیزه هستیم. اهمیت انگیزه اگر بیشتر از یادگیری نباشد، کمتر هم نخواهد بود. همه ی ما میدانیم که چطور وزن خود را کم کنیم، نمره ی بالاتری بگیریم و با دیگران مهربان باشیم. سد راه رسیدن به بسیاری از این اهداف این است که آنقدر برایش ارزش قائل نیستیم که وقت بگذاریم و تلاش کنیم. برای تغییر هم باید دانست (دانش) هم باید خواست (انگیزش). اما باید به این نکته توجه کرد که از دانستن تا انجام دادن فاصله زیادی است. خیلی چیزها مثل نیاز ما به بقا، فشار، احساس، آسیب، ترس از خطر، پاداش، تعلق، آرزو، تصمیم، ارزش، مهارت، آزادی ارضاء روان، علاقه، لذت، تنفر، عادت، هدف و... به انسان انگیزه میدهد و همه ی اینها همزمان تاثیر خود را می-گذارند. آنچه که باعث شروع فعالیت انسان میشود انگیزه است.

عنوان ویدیو انگیزشی : "وقتی همه میگن نمیشه" | این ویدیو گوشه ای از سریال انگیزشی روانشناسی سی روز تا پیروزی است.

برای شروع هرکاری ما نیازمند یک انگیزه هرچند کوچک می باشیم. درواقع این انگیزه اولیه می تواند دلیل ما برای انجام آن کار باشد. این دلیل را می توان در میان نیازهای خود پیدا کنیم. هر هدفی که ما در سر می پرورانیم یک یا چند نیاز را در ما ارضا می کند. هرقدر که یک هدف نیاز مهم تر و بزرگتری را در ما پوشش دهد و ما شانس بیشتری برای تحقق در خود حس کنیم، انگیزه بیشتری برای آن در ما شکل می گیرد و هرچه در این مسیر پیش رفته و به هدف نزدیکتر می شویم، انگیزه ی ما افزایش می یابد اما شرایط همیشه به این شکل باقی نمی ماند و تغییر شرایط و پیشامدهای مختلف باعث می شود باور ما نسبت به شانسی که برای تحقق این هدف برای خود قائلیم تغییر کند و انگیزه ما کاهش و یا افزایش یابد. مثلا اگر هدف شما خرید یک خودرو باشد، اگر از محل کار خود اخراج شوید انگیزه شما کاهش می یابد، اما اگر حقوق شما افزایش یابد و یا خودروی مورد نظر شما ارزان شود، انگیزه شما افزایش می یابد.

پیشنهاد خواندن مقاله مرتبط : موفقیت در زندگی

سوال مهم : مهارت مهمتر است یا انگیزه؟

در پاسخ به این سوال باید گفت شخصی که انگیزه ی بالاتری دارد و تلاش بیشتری می کند، در مقایسه با کسی که مهارت بالایی دارد شانس بیشتری برای موفقیت خواهد داشت. انگیزه ی بالا باعث می شود که فرد انرژی بیشتری صرف هدف خود بکند و این انرژی و تلاش است که باعث می شود به آرامی به هدف نزدیک شود و ضمن کسب انگیزه بیشتر بتواند به مرور مهارت بپردازد و تجربه بیشتری کسب کند.

«اگر زمانی قصد انجام کاری را داشتید اما نمی توانستید آن را شروع کنید ومدام آن را به بعد موکول می کردید، بهترین راه این است که با تلاش و فشار به خود به هر قیمتی شروع به انجام آن کار کنید و قدم های کوچکی در این مسیر بردارید. موفقیت های کوچک در این مسیر به شما کمک خواهد کرد که کسب انگیزه کرده و ادامه دهید."

سریال سی روز تا پیروزی
سریال سی روز تا پیروزی

آیا جملات انگیزشی برای ایجاد انگیزه کافی نیست؟

مثبت نگری و نگاه مثبت به ابعاد یک رویداد به طور کلی بسیار ارزشمند و کارآمد است ولی تکرار جملات انگیزشی هیچ گاه سبب ایجاد انگیزه واقعی نخواهد شد. یزرگترین ایرادی که به این جملات وارد است این است که به شما این باور اشتباه را می دهند که می توانید بدون آن که کار خاصی را انجام داده باشید، از خود راضی باشید و به نتایج مطلوب برسید. اما تنها چیزی که باید الهام بخش شما باشد انجام دادن واقعی آن کار و دیدن نتیجه آن است. عمل نتیجه بخش، یک اثر هنری، شفای بیمار یا پیدا کردن یک همسر ایده آل تنها با تکرار جملات انگیزشی رایج اتفاق نمی افتد. فقط زمانی می توان منتظر رخ دادن این نتایج لذت بخش بود که تلاش و حرکتی برای آنها رخ داده باشد.

همچنین بخوانید : کشف استعداد

دوازده راه برای افزایش انگیزه:

1- خرد کردن هدف ها به هدف های کوچکتر: وقتی هدف های بزرگی در سر می پرورانید، گاهی مسیر طولانی رسیدن به آن و یا بزرگی و سختی آن هدف شما را سرخورده و ناامید و انگیزه تان را خاموش خواهد کرد. اهداف بزرگ خود را به لیست کوچکتری از اهداف قابل دستیابی راحت تر وسریع تر تبدیل کنید. مثلا هدف میلیاردر شدن خود را به خرده هدف های کسب نمرات بهتر درامتحانات آخرترم، کسب معدل خوب در دانش نامه، پیدا کردن کار مناسب،شروع کسب و کارشخصی،گسترش کسب و کار،میلیاردر شدن تقسیم کنید.

قبل از مطالعه ادامه مقاله شما را دعوت به دیدن ویدیو زیر میکنم.این ویدیو انگیزشی از سریال انگیزشی سی روز تا پیروزی ساخته دکتر علی میرصادقی برداشته شده است. 

اگر به دنبال کسب انگیزه هستید و در راستای آن شالوده 165 کتاب را بخوانید و با قهرمان های زندگی خود آشنا شوید و باورهایتان را تغییر دهید پیشنهاد می شود سریال انگیزشی روانشناسی سی روز تا پیروزی را ببینید.برای اطلاعات درباره این سریال عدد 3 را به 3000909030 پیامک کنید.


2- قانون 5 ثانیه طلایی را همیشه در سر داشته باشید. هنگامی که هدف هایتان را در ذهن خود مرور می کنید، تنها 5ثانیه برای انجام فعالیتی هرچند کوچک در جهت تحقق آن اهداف نیاز خواهید داشت. (کارهایی نظیر یادداشت کردن، بررنامه ریزی، ساعت کوک کردن و...) اگر از این فرصت که برای خودتان فراهم کرده اید، بهره مند نشوید، مغز شما به طور خودکار این تفکرات را سرکوب خواهد کرد.
3- انگیزه هایتان و عواملی که باعث ایجاد انگیزش در شما می شوند را همیشه جلوی چشم خود نگه دارید، چسباندن آن روی دیوار، ثبت روی دسکتاپ کامپیوتر شخصی یا بک گراند گوشی و... بسیار کمک کننده خواهد بود.
4-یک یا چند قطعه موسیقی که تداعی کننده انگیزه ها و هدف هایتان هستند را هرروز گوش دهید.

بیشتر بخوانید :  عادت های بد را چگونه ترک کنیم ؟

5-خودتان را بهتر بشناسید تا زمان های بهره وری خود بهتر بشناسید.
6-مسئولیت پذیر باشید و هدف هایتان را به همه دوستان و آشنایان خود اعلام کنید.
7-چرخه انگیزه را همیشه به یاد داشته باشید. برای تقویت انگیزه باید حرکت کنید و برای حرکت کردن باید انگیزه ی بیشتری ایجاد کنید.
8-برای داشتن انگیزه روی "امروز" تمرکز داشته باشید. فکر کردن به گذشته و نگرانی آینده فقط سرعت حرکت شما را کند کرده و تمرکز شما را بر حال و اکنون کم می کند. عادت کنیم روی امروز و کارهای امروز تمرکز کنیم.
9-ورزش منظم انگیزه شما را در کار و زندگی بالا می برد. ورزش نه تنها به داشتن فیزیک و ظاهر مناسب کمک کننده خواهد بود بلکه سطح هورمون های شادی آور را به طرز عجیبی بالا می برد.

سریال انگیزشی سی روز تا پیروزی
10-به خود استراحت و تعطیلات بدهید. گاهی برای کسب انرژی مجدد و بازیابی سطح انگیزه و خلاقیت نیاز به یک دوره کوتاه دوری از محل کار و زندگی خواهید داشت. تعطیلات کوتاه مدت یک یا دو روزه را در برنامه های ماهیانه خود قرار دهید.
11-نظم شخصی در کار و زندگی، کارهایی نظیر ظاهر مناسب در محل کار و اتاق خواب منظم شما را از آشفتگی دور می کند و انگیزه را همیشه زنده نگه می دارد.
12-مطالعه را فراموش نکنید. یادداشت ها و زندگینامه شخصی افراد موفق و سرشناس دنیا منبع بسیار خوبی برای انگیزه بخشی به شما در مسیر موفقیت هستند.
به جز آن، تلاش برای گسترده کردن سطح دانش خود در زمینه های مورد نیاز رسیدن به اهداف خود،به طرز چشمگیری انگیزه های شما را تقویت می کند.

دراین راستا می توانید از آموزه های انگیزشی برگرفته از دانش روز دنیا همانند مجموعه تصویری  سی روز تا پیروزی تولید شده توسط دکتر علی میرصادقی که مجموعه ای انگیزشی از تکنیک های بهتر زندگی کردن و تغییر کردن می باشد، بهره بجویید.جهت اطلاعات درباره این سریال عدد 3 را به 3000909030 پیامک کنید.
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.