رشته گفتار درمانی

گفتار درمانی
رشته‌ای از علوم توانبخشیه  که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازه .

گفتار درمانی

تعریف گفتار درمانی :

رشته‌ گفتار درمانی‌ یکی‌ از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ توانبخشیه و هدف‌ اون یاری‌ رسوندن‌ به‌ کساییه که‌ دچار اختلالات‌ گفتاری‌ و زبانی‌ هستن .
کسایی که به متخصصان گفتاردرمانی مراجعه می کنن ممکنه به علت سکته مغزی یا  تصادف  اختلالی در حوزه زبان فرد ایجاد بشه که این اختلال می‌تونه به صورت بی‌ربط صحبت کردن یا ناتوانی در حرف زدن بروز کنه .  
یا اینکه امکان داره مشکل در حوزه گفتار باشد؛ یعنی در تولید گفتار و یا روانی گفتار اختلالی به وجود بیاد .

کار متخصصان گفتار درمانی چیه ؟

متخصصان گفتار درمانی در مرحله اول آسیب‌هایی رو که توسط عامل ژنتیکی یا اکتسابی به گفتار و زبان وارد شده رو تشخیص می‌دن و در مرحله دوم به ارزیابی میزان آسیب‌دیدگی و علت اون می‌پردازن و سپس مرحله درمان را شروع می‌کنن .
یک گفتار درمان سعی می‌کنه که به شیوه‌های غیرپزشکی و بدون استفاده از دارو، آسیب ایجاد شده را درمان کنه اما طول درمان و نحوه درمان متفاوته یعنی آسیب‌های حوزه زبان چون به سیستم عصب مرکزی در مغزه طولانی‌تر و سخت تره  اما درمان اختلاف حوزه گفتار آسان‌تر و سریع‌تره .

مقاطع تحصیلی گفتار درمانی :

گفتار درمانی کارشناسی ارشد هم داره کسایی که کارشناسی گفتار درمانی دارن می تونن برای کارشناسی ارشد هم گفتار درمانی بخونن هم رشته های دیگه که مجازن .

فرصت های شغلی گفتار درمانی :

یک‌ متخصص گفتاردرمانی می‌تونه به‌ قاریان‌ قرآن‌، مداحان‌، خواننده‌ها، گویندگان‌ صدا و سیما، دوبلورها و در کل‌ کسایی‌ که‌ از صوت‌ خودشون به‌ صورت‌ حرفه‌ای‌ استفاده‌ می‌کنن، آموزش‌ میده که‌ چه جوری حرف بزنن یا از صوتشون استفاده‌ کنن تا مشکلی‌ براشون پیش نیاید .
متخصص گفتاردرمانی می‌تونه در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت‌، مراکز ویژه‌ توانبخشی‌ و مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی‌ فعالیت‌ بکنه چون‌ قسمت‌ عمده‌ کار در ارتباط‌ با ناشنواها و کم‌شنواها است .

دانشگاه هایی که رشته گفتار درمانی دارن :

علوم پزشکی تهران  – علوم پزشکی مشهد – علوم پزشکی شیراز – علوم پزشکی جندی شاپور – علوم پزشکی ایران – علوم پزشکی همدان – علوم پزشکی بابل – علوم پزشکی اصفهان -علوم پزشکی تبریز علوم پزشکی سمنان – علوم پزشکی زاهدان

واحد های درسی گفتار درمانی :

تعداد کل واحد های درسی 128واحد است .
درس های عمومی : 20 واحد
درس های اختصاصی اجباری: 78 واحد
کارآموزی در عرصه : 24 واحد
درس های اختصاصی اختیاری : 6 واحد

هدف گفتار درمانی :

هدف رشته گفتار درمانی ، تربیت متخصصین آسیب‌شناسی گفتار و زبان و یا به اصطلاح، گفتاردرمانگره .

نظر دانشجوی رشته گفتار درمانی :

نظر شهلا فاطمی سیادر دانشجوی دانشگاه تهران
فارغ‌التحصیلان رشته‌های توانبخشی و از جمله گفتاردرمانی محدود هستند و از طرفی جامعه به آنها نیاز بسیاری دارد، رشته‌های علوم توانبخشی کمتر از سایر رشته‌ها با مشکل شغلی روبرو هستند. برای مثال یک گفتار درمانگر می‌تواند در درمانگاهها و مراکز بهداشت، مراکز ویژه توانبخشی و مراکز آموزش و پرورش استثنایی فعالیت بکند چون قسمت عمده کار ما در ارتباط با ناشنواها و کم‌شنواها است .
دانشجوی موفق این رشته کسی است که به زبان انگلیسی و دانش کامپیوتر مسلط باشد چون کتاب‌های این رشته در ایران بسیار کم است و دانشجو باید بتواند از منابع خارجی یا از شبکه‌های رایانه‌ای استفاده کند .

توانایی های لازم برای رشته گفتار درمانی :

صبور بودن‌ مهمترین‌ ویژگی‌ لازم‌ برای‌ یک‌ گفتار درمانگره. چون بعضی‌ از بیماران‌ به‌ کندی‌ پیشرفت‌ می‌کنن.  متخصص‌  رشته‌ گفتار درمانی باید انعطاف‌پذیر باشه. برای‌ این‌ که‌ در این‌ کار تنوع‌ مراجعه‌کنندگان‌ بسیار زیاده یعنی مراجعین‌ می‌توانند یک‌ بچه‌ 2 ساله‌ تا یک‌ فرد 90 ساله‌ باشند که‌ هر کدوم  روحیات‌ و ویژگی‌های‌ خاص‌ خودشون رو دارن .  
دانشجوی‌ موفق‌ رشته‌ گفتار درمانی کسی‌ است‌ که‌ به‌ زبان‌ انگلیسی‌ و دانش‌ کامپیوتر مسلط‌ باشد. همین‌طور بهتر است‌ با لهجه‌های‌ مختلف‌ آشنایی‌ داشته‌ باشد .

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی :

کارنامه قبولی دانشجوی دانشگاه تهران

گفتار درمانی

کارنامه قبولی دانشجوی دانشگاه تبریز

گفتار درمانی

برای اطلاع از پکیج انتخاب رشته بارسا به سبک علی میرصادقی با شماره زیر تماس بگیرید

021-22677917

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی از سایت علی میرصادقی کلیک کنید.   مشاهده

مشاوره تحصیلی رایگان

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.