رشته میکروبیولوژی

میکروبیولوژی
میکروبیولوژی دانشیه که دربارهٔ شکل، ترکیب، ویژگی‌ها و بیماری‌زایی میکروارگانیسم‌ها یا جانداران بسیار ریز بحث و گفتگو می‌کنه . جاندارانی که در میکروبیولوژی بیشتر بررسی می‌شوند شامل باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ و تک سلولی‌ها می‌باشد.

میکروبیولوژی

تعریف میکروبیولوژی:

میکروبیولوژی گرایشی از علم زیست شناسیه که وظیفه بررسی و مطالعه میکروارگانیسم ها رو به عهده دارده و در این علم ارتباط میکروارگانیسم ها با خودشان و همچنین با موجودات عالی تر مثل انسان، حیوانات و گیاهان مورد بررسی قرار می گیره . 

کار میکروبیولوژی چیه ؟

کار کارشناس میکروبیولوژی انجام آزمایش های مختلف برای شناسایی میکروب ها . بررسی میکروب ها برای کنترل بیماری های عفونی . استفاده از روش های مختلف برای تهیه و آزمایش دارو های جدید .

ارائه نتایج پژوهش ها به افراد و منابع معتبر .

مقاطع تحصیلی میکروبیولوژی :

امکان ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا مقطع دکتری ادامه دارد .

بازارکار و درآمد میکروبیولوژی :

بخاطر ارتباط زیاد میکروبیولوژی با صنایع مختلف و کاربردش، موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای میکروبیولوژیست ها وجود داره . اونایی که تحصیلات عالی داشته باشن از وضعیت بهتری در این بازار کار برخوردار خواهند بود.

حقوق کسایی که در شرکت های کوچک کار می کنن به طور متوسط بین 1000000 تومان تا 5000000 تومان است و در شرکت های بزرگ بین 1200000 تومان تا 5900000 تومانه .

فرصت های شغلی میکروبیولوژی :

فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی می تونن در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها،بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و  … مشغول به کار بشن و به عنوان کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی، پژوهشگر،کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی،کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم و کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به فعالیت بپردازن .

دانشگاه هایی که رشته میکروبیولوژی دارن :

دانشگاه تهران
دانشگاه الزهرا(س) - تهران
دانشگاه شهید بهشتی - تهران
دانشگاه اصفهان
دانشگاه غیرانتفاعی ربع رشیدی - تبریز
دانشگاه مازندران - بابلسر
دانشگاه لرستان - خرم آباد
دانشگاه ملایر
دانشگاه غیرانتفاعی علم وهنر- یزد (محل تحصیل یزد)
دانشگاه مراغه
دانشگاه غیرانتفاعی صبا - ارومیه

واحد های درسی میکروبیولوژی :

تعداد کل واحدها : 135 واحد
دروس عمومی : 20 واحد

دروس تخصصی و پایه : 109 واحد

دروس اختیاری : 6 واحد

نظر دانشجوی رشته میکروبیولوژی :

نظر سارا حجتی دانشجوی دانشگاه تهران

میکروبیولوژی راهگشای پیشرفت پزشکی است و گسترش این علم توانسته بیماری‌های لاعلاج و مرگبار را شناسایی و درمان کند. در تمام دنیا مردم چشم‌انتظار یافتن راهی از طریق این علم برای نجات انسان از چنگال بیماری‌های عفونی جدید‌‌ هستنداز آن‌جا که این رشته به بقا و ادامه‌ی زندگی بشر یاری می‌رساند و یک رشته‌ی تحقیقاتی است، به آن علاقه‌مندم.
اعمده‌ی کار دانشجویان میکروبیولوژی مربوط به آزمایشگاه‌هاست اما متأسفانه واحدهای عملی به نسبت نیاز این رشته کم‌تر تدریس می‌شوند و این باعث شده آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را نداشته باشند. کارشناسان‌ میکروبیولوژی‌ در پژوهشگاه‌ نفت‌ برای‌ تحقیق‌ بر روی‌ میکروب‌های‌ نفت‌خوار یا گوگردزدایی‌، در بخش‌ صنایع‌ غذایی‌ در کارخانه‌های‌ کنسروسازی‌ و کمپوت‌‌سازی‌ و در صنایع‌ بهداشتی‌ مشغول‌ به‌ کار هستند. تهیه‌ی‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ مورد نیاز در این‌ گرایش‌ یکی‌ از شغل‌هایی‌ است‌ که‌ بعضی‌ جذب‌ آن‌ می‌شوند. مؤسسه‌ی‌ استاندارد یا آزمایشگاه‌های‌ کارخانجات‌ تهیه‌ی‌ مواد بهداشتی‌ و غذایی‌ برای‌ تشخیص‌ کیفیت‌ و سلامت‌ این‌ مواد از نظر عدم‌ آلودگی‌ میکروبی‌، مراکز تهیه‌ی‌ مواد دارویی‌ مانند تهیه‌ی‌ آنتی‌‌بیوتیک‌ها و بالاخره‌ کارخانجات‌ تهیه‌ی‌ اسیدها مانند اسید بوتریک‌ و اسید استیک‌ و حلال‌ها مانند الکل‌ و استون‌ و مراکز تهیه‌ی‌ واکسن‌ مانند مؤسسه‌ی‌ رازی‌ و انستیتو پاستور ایران‌ نیز می‌توانند مراکز جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته باشند.

توانایی های لازم برای رشته میکروبیولوژی :

به روز بودن و آگاهی از آخرین پیشرفت های علمی

ذهن جستجوگر و خلاق و حافظه خوب

قدرت تجزیه و تحلیل مناسب

صبر و حوصله زیاد

مهارت خوب در حل مساله

دقت بالا و توجه به جزئیات

توانایی کار با نرم افزارها

کارنامه قبولی رشته میکروبیولوژی :

کارنامه قبولی دانشجوی دانشگاه لرستان

میکروبیولوژی

کارنامه قبولی دانشجوی دانشگاه الزهرا

میکروبیولوژی

برای اطلاع از پکیج انتخاب رشته بارسا به سبک علی میرصادقی با شماره زیر تماس بگیرید

021-22677917

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی از سایت علی میرصادقی کلیک کنید.   مشاهده

مشاوره تحصیلی رایگان

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.