رشته ژنتیک

رشته ژنتیک

در دانش ژنتیک بوسیله قوانین و مفاهیم موجود می‌توانیم به همانندی یا ناهمانندی دو اندام نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدونیم که چگونه و چرا چنین همانندی یا ناهمانندی در داخل یک جامعه گیاهی یا جامعه جانوری، به وجود آمده است .

تعریف ژنتیک

ژنتیک دانش انتفال صفات وراثت از والدین به فرزندان است. این والدین ممکنه انسان یا درخت یا حتی باکتری باشند. ژنتیک تلاش می کند تا بگویید چه مکانیزم های مولکولی عامل انتقال صفات از نسلی به نسل دیگه هستند.

کار کارشناس ژنتیک چیست؟

کار کارشناسان رشته ژنتیک این است که مباحث‌ مهمی‌ مثل‌ ژنتیک‌ سرطان‌، روش‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ قبل‌ و بعد از تولد، شناخت‌ ناقلین‌ بیماری‌ها، اصول‌ مشاوره‌ ژنتیکی‌، نقش‌ ژنتیک‌ در بروز رفتارهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌، شناخت‌ جمعیت‌ های‌ مختلف‌ ژنتیکی‌ و نژادهای‌ انسانی‌، ژن‌ درمانی‌، پزشکی‌ قانونی‌، تکنیک‌های‌ رایج‌ در ژنتیک‌، روش‌های‌ اصلاح‌ نژاد و ژنتیک‌ مولکولی‌ را بررسی می کنند.

مقاطع تحصیلی ژنتیک

امکان ادامه تحصیل در رشته ژنتیک تا مقطع دکتری وجود دارد.

فرصت های شغلی در ژنتیک

علم‌ ژنتیک‌ در ایران‌ هنوز در ابتدای‌ راهه است. البته‌ این‌ به‌ آن‌ معنی‌ نیست‌ که‌ در کشور ما تحقیقات‌ ژنتیکی‌ انجام‌ نمی‌ شود و فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ جذب‌ هیچ‌ مرکزی‌ نمی‌شوند. بلکه‌ سازمان‌های‌ مختلفی‌ هستند که‌ به‌ فعالیت‌های‌ تحقیقاتی‌ ژنتیکی‌ می‌پردازند که‌ از جمله‌ می‌توان‌ به‌ مراکز مختلف‌ وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، مراکز پژوهشی‌ وزارت‌ علوم‌، انستیتو پاستور، مرکز ملی‌ تحقیقات‌ مهندسی‌ ژنتیک‌ و تکنولوژی‌ زیستی‌ اشاره‌ کرد.

بیشتر بخوانید رشته پزشکی

فرصت‌های‌ شغلی‌ فارغ‌ التحصیلان‌ ژنتیک‌ پزشکی‌

این‌ افراد می‌توانند در مراکز تحقیقاتی‌ وزارت‌ بهداشت‌ و درمان‌ فعالیت‌ نموده‌ و سیستم‌های‌ پیشگیری‌ و درمان‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ را راه‌ اندازی‌ کنند و از بروز این‌ دسته‌ از بیماری های‌ ژنتیکی‌ جلوگیری‌ می کنند، همچنین‌ در پیشگیری‌ و درمان‌ بیماران‌ ژنتیکی‌ مؤثر باشند. در ضمن‌ فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ در پزشک‌ قانونی‌ نیز می توانند حضوری‌ فعال‌ داشته‌ باشند. فارغ‌التحصیلان‌ کارشناسی‌ ارشد این‌ رشته‌ می توانند بهترین‌ نیرو برای‌ فعالیت‌ در آزمایشگاه های ژنتیک‌ باشد. چون این‌ دسته‌ آزمایشها بسیار تخصصی‌ بوده‌ و متخصصان‌ ژنتیک‌ باید در این‌ زمینه‌ فعالیت‌ کنند.در حال‌ حاضر فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ در مقطع‌ دکترا م یتوانند به‌ ویژه‌ در بخش‌ خصوصی‌ با دایر کردن‌ آزمایشگاه‌ و کلینیک‌ ژنتیک‌ پزشکی‌ فعالیت‌ داشته باشند . در صورت گرفتن مدرک دکتری در این رشته از وزارت بهداشت می توانید مجوز آزمایشگاه دریافت کنید.

مشاوره تحصیلی

کدام دانشگاه ها رشته ژنتیک دارند؟

دانشگاه های

تهران
فردوسی - مشهد
شیراز
تبریز
بوعلی سینا - همدان
تربت حیدریه
گیلان - رشت
شهید مدنی آذربایجان - تبریز
شهید باهنر - کرمان
ولی عصر(عج) - رفسنجان
شهید چمران اهواز
هرمزگان - بندرعباس (محل تحصیل میناب)
جهرم
یاسوج
محقق اردبیلی - اردبیل
مراغه
گنبد
شهرکرد
جیرفت
بیرجند
لرستان - خرم آباد
رازی کرمانشاه
ارومیه
ملایر
ایلام
کردستان - سنندج
زابل
زنجان

واحد های درسی رشته ژنتیک

تعداد کل واحدها : 135 واحد
دروس عمومی : 20 واحد
دروس پایه : 22 واحد
دروس تخصصی مشترک : 76 واحد
دروس انتخابی الزامی : 8 واحد
دروس اختیاری : 9 واحد

نظر دانشجوی رشته ژنتیک

نظر امیر حسین بهروزی فرد

با وارد شدن در این رشته‌ی علاقه‌ی من به مباحث‌ مهمی پاسخ داده شد؛‌ مثل‌ ژنتیک‌ سرطان‌، روش‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ قبل‌ و بعد از تولد، شناخت‌ ناقلین‌ بیماری‌ها، اصول‌ مشاوره‌ی‌ ژنتیکی‌، نقش‌ ژنتیک‌ در بروز رفتارهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌، شناخت‌ جمعیت‌های‌ مختلف‌ ژنتیکی‌ و نژادهای‌ انسانی‌، ژن‌‌درمانی‌، پزشکی‌ قانونی‌، تکنیک‌های‌ رایج‌ در ژنتیک‌، روش‌های‌ اصلاح‌ نژاد و ژنتیک‌ مولکولی‌.این‌ افراد می‌توانند در مراکز تحقیقاتی‌ وزارت‌ بهداشت‌ و درمان‌ فعالیت‌ کرده و سیستم‌های‌ پیشگیری‌ و درمان‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ را راه‌‌اندازی‌ کنند و از بروز این‌ دسته‌ از بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ جلوگیری‌ کنند. هم‌چنین‌ در پیشگیری‌ و درمان‌ بیماران‌ ژنتیکی‌ مؤثر باشند. در ضمن‌ فارغ‌‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ در پزشکی قانونی‌ نیز می‌توانند حضوری‌ فعال‌ داشته‌ باشند. فارغ‌التحصیلان‌ کارشناسی‌ ارشد این‌ رشته‌ می‌توانند بهترین‌ نیرو برای‌ فعالیت‌ در آزمایشگاه‌های‌ ژنتیک‌ باشد؛ زیرا این‌ دسته‌ آزمایش‌ها بسیار تخصصی‌ بوده‌ و متخصصان‌ ژنتیک‌ باید در این‌ زمینه‌ فعالیت‌ کنند.

توانایی های لازم برای رشته ژنتیک

یک دانشجوی رشته ی ژنتیک  از نظر اخلاقی، جسمی و روحی، باید توانایی داشته باشه مسأله ژنتیک طوری نیست که بخواید از صبح تا ظهر یکجا و بعدازظهر به بعد جای دیگر کار کنید .

کارنامه قبولی رشته ژنتیک

کارنامه قبولی رشته ژنتیک دانشجوی دانشگاه جهرم

ژنتیک

کارنامه قبولی رشته ژنتیک دانشجوی دانشگاه تهران

ژنتیک

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

برای رزرو جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا عدد ۶ را به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.مشاهده

مشاوره تحصیلی رایگان

برای دریافت هدیه 100 هزار تومانی بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.