تفاوت هوش شناختی و هوش هیجانی

تفاوت IQ و EQ

بیشتر افراد جامعه کلمه IQ  را زیاد شنیده اند ولی آنچه گروه زیادی از افراد با آن غریبه هستند کلمه EQ است که از دهه ی 1990 از یک مفهوم نیمه مبهم در مجلات علمی به یک عبارت شناخته شده و رسمی تبدیل شد.بیشتر افراد جامعه کلمه IQ  را زیاد شنیده اند ولی آنچه گروه زیادی از افراد با آن غریبه هستند کلمه EQ است که از دهه ی 1990 از یک مفهوم نیمه مبهم در مجلات علمی به یک عبارت شناخته شده و رسمی تبدیل شد.


( IQ ( intellectual intelligence   به معنای ضریب هوشی یا هوش شناختی است و میزان ضریب هوشی محاسباتی و دانشگاهی افراد را می سنجد و تا حد زیادی ذاتی است و از همان لحظه تولد ثابت است یا دست کم ثبات نسبی دارد مگر اینکه یک تصادف مثلا اسیب مغزی بتواند ان را تغییر دهد .هیچ کس با یادگیری واقعیت های جدید یا یادگیری اطلاعات عمومی جدید و بیشتر باهوش ترنمی شود.هوش شناختی یعنی توانایی یادگیری که برای تعیین IQ   یک فرد چند آزمون استاندارد وجود دارد که میتوان از انها برای بدست اوردن نمره ی IQ استفاده کرد.

تفاوت IQ و EQ

 EQ (emotional intelligence)   به معنای هوش هیجانی است و مهارتی است انعطاف پذیر که به اسانی اموخته می شود یعنی توانایی بر قرار کردن تعادل بین احساسات و منطق است به طوری که بتواند ما را به حد اکثر خوشبختی برساند. هوش هیجانی همان توانایی شناخت/ درک و تنظیم هیجان ها و استفاده درست و به جا در زندگیمان است. هوش هیجانی در بعضی افراد به طور طبیعی بالاتر است و بعضی افراد بدون هوش هیجانی متولد می شوند ولی میتوانند به هوش هیجانی دست پیدا کنند
هیجان ها شامل احساسات بد و خوب ما میشوند.
مانند:خشم/ اندوه/ نفرت / ترس / شرم / عشق/ شادمانی/ شگفتی/ حسرت/ و.......

ارسطو میگوید:
(( عصبانی شدن آسان است.همه میتوانند عصبانی شوند.اما عصبانی شدن در برابر شخص مناسب/ به میزان مناسب / در زمان مناسب / به دلیل مناسب و به روش مناسب آسان نیست ! ))

با اینکه بیشتر محققین میگویند کارایی افراد در زندگی به وسیله ی IQ  و EQ فرد تعیین میشود.شواهدی وجود دارد که اهمیت هوش هیجانی بیشتر از ضریب هوشی است.در پژوهش های بسیار نشان داده شده است که تنها در حدود 10 الی 20 درصد کارایی افراد از طریق IQ و بیش از 75 درصد کارایی از EQ آنها است بنابراین در بسیاری از موسسات و شرکت های بزرگ قبل از استخدام از افراد آزمون EQ میگیرند و برخی دیگر برای کارکنان خود دوره های ارتقاء EQ برگزار می کنند.

تفاوت IQ و EQ

تأثیر هوش هیجانی بر مهارت ها

خود آگاهی : برای کنترل احساسات، شما باید روی آنها اگاهی داشته باشید. نظارت بر احساسات باعث بالا رفتن اعتماد به نفس میشود
خویشتن داری : اگر شما نتوانید روی احساسات خود کنترل داشته باشید همیشه با دیگران در ستیز و چالش خواهید بود.پس مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرید و در مقابل تغییرات از خود انعطاف نشان دهید و برخورد مناسبی در مقابل ایده های جدید داشته باشید.
انگیزش : افراد با EQ بالا انگیزه های قوی تری دارند و همواره به سمت اهداف خود در حرکت هستند.
همدلی : همدلی عبارت است از درک احساس دیگران و شناخت تآثیر اعمال و رفتار خود بر آنها؛ افراد با هوش هیجانی بالا همدلی بیشتری دارند و در بخش های خدماتی سازمان ها بسیار خوب عمل می کنند. زیرا خوب با دیگران صحبت می کنند و خوب به مشکلات آنها گوش می دهند و راه حل مناسبی ارایه می دهند.
مهارت های اجتماعی : فارغ از آن که شما در چه حوزه ای مشغول به کار هستید مهارت های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. افراد موفق ارتباط موثری با دیگران دارند و این نشان از بالا بودن هوش هیجانی است.

تفاوت IQ و EQ

چرا امروزه EQ اهمیت به سزایی پیدا کرده است؟


افراد دارای هوش هیجانی بالا کارایی بسیار خوبی در محیط های کاری داردند, آنها رهبران موفقی هستند، افرادی صادق و با روابط اجتماعی بالا و به همین خاطر از نظر دیگران دوست داشتنی ترند و دیگر آنکه در کار های تیمی بهتر عمل می کنند.
در بررسی ها روشن شده است که عوامل کامیابی افراد برجسته و موفق از احساسات مثبت آنها ( +EQ ) گرفته شده است و بر عکس افراد ناموفق کسانی هستند که احساسات منفی ( _EQ ) را در خود پرورش می دهند.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.