درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت )

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( ACT )

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت ) یا درمان موج سوم در روانشناسى امروز، درمانهاى جدیدى مطرح شده است که به آنها درمانهاى موج سوم گفته مى شود. یکى از این درمانها که بر روى طیف وسیعى از اختلالات مؤثر است، درمان مبتنى بر تعهد و پذیرش یا ACT (  Acceptance & Commitment Therapy ) می باشد

به همین دلیل وقتى کوچکترین اثرى از این تجربه درونى ناخوشایند مى بینند، به هر روشى سعی مى کنند آن را بر طرف کنند. مثلاً وقتى مضطرب مى شوند، مى خواهند به سرعت اضطرابشان کم شود، بعضى از افراد سریعاً از داروهاى آرامبخش استفاده مى کنند. برخى دیگر حتى از آن موقعیت اجتناب مى کنند که جلوى ایجاد چنین شرایطى را بگیرند.
هدف ACT ایجاد یک زندگى اى است که فرد درد و رنج ناگزیر موجود در آن را مى پذیرد

درمان مبتنى بر تعهد و پذیرش که با عنوان ACT ( اَکت ) شناخته مى شود نوعى رفتار درمانى مبتنى بر توجه آگاهى است. توجه آگاهى یعنى اینکه هوشیارانه و با علاقه و پذیرش، آگاهى خودمان را به تجربه اى که درحال حاضر مى گذرانیم معطوف کنیم. مثلاً در لحظه اکنون زندگى کنیم و به جاى غرق شدن در افکار، کاملاً درگیر آنچه انجام مى دهیم شویم.

عدم جلوگیری از احساس در درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش ( روانشناسی اَکت )

روانشناسى ACT بر این مسئله تأکید دارد که نباید جلوى احساسات را بگیرید و باید به احساسات اجازه دهیم تا همانطور که هستند باشند و به جاى کنترل کردنشان، اجازه بدهید تا بیایند و بروند. وقتى تجربه هاى درونى خود را با پذیرش نظاره مى کنیم، حتى خاطرات، احساسات، افکار و حس هاى بدنى دردناک نیز به نظر کمتر تهدید کننده و تحمل ناپذیر به نظر مى رسند.
درمان مبتنى بر تعهد و پذیرش ( ACT ) بر طیف گسترده اى از وضعیت هاى بالینى مثل افسردگى، اختلال وسواس فکرى عملى، استرس محیط شغلى، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه( PTSD )، کم اشتهایی روانى اثر گذار مى باشد.

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش(ACT)

درمان مبتنى بر پذیرش و تعهد ( ACT ) طرفدار پذیرش نسبت به تجربه هاى درونى است، زیرا اجتناب از تجربیات دردناک منجر به رنج مى شود.
ACT به دنبال نوع متفاوتى از فکر کردن وارزیابى کردن است که در زمان حال قرار دارد و بر خود آگاهى متمرکز است. آگاهى کمک مى کند توانایى نگاه غیرقضاوتی داشته باشیم و در لحظه حال بمانیم.
روش ACT به ما کمک نمى کند تا از باتلاقى که در آن گیر افتاده اید رها شوید، بلکه به ما مى آموزد که چگونه با این باتلاق کنار بیاییم، رنج هاى خود را التیام ببخشیم و در جهت رسیدن به یک زندگى انسانى، معنادار و ارزشمند، با قدرت و نفوذ بیشترى پیش برویم.

نتیجه گیرى :

درمان ACT با هدف خلاصى از احساسات بد یا حل و فصل یک آسیب قدیمى انجام نمى شود، بلکه هدف آن ساختن یک زندگى معنادار و کامل است.

پژوهش هـا نشان داده اند که ACT باعث افزایش اثر بخشى درمانگر و کاهش فرسودگى او مى شود.

همایش مرتبط با روانشناسی اَکت : همایش اکسیژن

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.