درمان تنبلی

درمان قطعی تنبلی

ما در طول روز تمایل داریم خیلی از کارها را انجام دهیم؛ اما آن ها را به تعویق می اندازیم و کمتر پیش می آید که نگوییم باید این کار را سروسامان بدهم؛ اما باشد برای بعد!!

تعلل کردن عوامل بیرونی ندارد و مشکلات حاصل از آن فقط به خود ما بستگی دارد. تنبلی باعث می شود بترسیم و آن کار را انجام ندهیم. بنابراین، روی هم تلنبار می شود و بزرگ و بزرگ تر می شود. ترس بر ما غلبه می کند و قدرت انجام دادن آن کار را از ما می گیرد و روی اعتماد به نفسمان هم اثر می گذارد و مدام تکرار می کنیم که چرا آن کار را انجام ندادیم؛ به این ترتیب، اعتماد به نفسمان هم کم می شود.

در این مقاله سعی کردیم عوامل مهم در تنبلی را بشناسیم و راه حل ها و درمان آن را بررسی کنیم.

از عواقب تنبلی، کاهش ارتباطات است. وقتی کاری به فرد تنبل واگذار می‌شود، آن را نیمه‌ تمام رها می‌کند، اعتبار ارتباطی خود را از دست می‌دهد و دچار استرس می‌شود.

برای درمان تنبلی و درک بهتر آن بهتر است ابتدا عوامل تنبلی را بررسی کنیم.

عوامل تنبلی

عوامل گرایشی: مثل تمایل‌نداشتن به قبول زحمت یا ناراحتی، ترس از شکست، ترس از موفقیت در زندگی ، عزت‌نفس کم، افسردگی و خجالت و احساس مقصربودن.

موانع شناختی: مثل کافی‌نبودن اطلاعات، مشخص‌نبودن اولویت‌ها، تردیدداشتن، مطمئن‌نبودن.

شرایط محیطی: مثل سردرگمی، نبود تشکیلات، سروصدا، فشار کاری بیش از حد، فعالیت‌های بیش از حد، نبود ابزار لازم کار، دوستان و اقوامی که به شکلی به انجام کار کمک می‌کنند.

موانع جسمانی: مثل استرس، خستگی و بیماری.

درمان تنبلی

یکی از مهم‌ترین دلایل تنبلی، اولویت‌بندی‌ نداشتن در زندگی برای اهدافیست که داریم؛ ممکن است این اهداف کوتاه‌مدت  یا بلندمدت باشد.اگر افراد برای انجام کارهای خود اولویت‌بندی نداشته باشند، از یک یا چند کار روزانۀ خود عقب می‌افتند. افرادی که اِهمال‌کاری می‌کنند، به دنبال این هستند که امروزشان را غنیمت بشمرند و از آن لذت ببرند.
گاهی افراد به دنبال کمال‌گرایی هستند که این هم یکی از دلایل تنبلی است؛ مثلاً دنبال این هستند که کار را بی‌عیب و نقص انجام دهند. لجبازی یکی دیگر از این عوامل است؛ مثلا فرد به دلیل دلخوری از دیگری، کارش را انجام نمی‌دهد. بعضی از افراد کار‌ها را در ذهنشان آن‌قدر بزرگ می‌کنند که از انجام آن وحشت می‌کنند یا برعکس، آن‌قدر کارشان را کم‌اهمیت و ساده می‌بینند که انجام آن را به تعویق

می‌اندازند. گاهی والدین به فرزندانشان مسئولیت نمی‌دهند و درنتیجه آن‌ها تن‌پرور و تنبل بار می‌آیند و تنبلی هم ممکن است تبدیل به عادت شود.

برای مدیریت ذهن خود و یادگیری نکات حرفه ای در این زمینه مقاله 8 راهکار برای مدیریت ذهن را در سایت ما بخوانید.

سی روز تا پیروزی

سریال سی روز تا پیروزی شالوده 165 کتاب که 110 تکنیک روانشناسی را به شما آموزش می دهد و کمک میکند ساختارهای ذهنی خود را بازطراحی کنید.درمان تنبلی،ایجاد انگیزه ، ترک عادت های بد و ... از نتایج این سریال بوده است. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

ریشه‌یابی تنبلی

از نظر روان‌شناسی، تنبلی یعنی به‌عقب‌انداختن کاری که این رفتار ناپسند و ناخوشایند است و پیامدهای خوبی را به دنبال ندارد. تنبلی به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و ناپسند است که کم‌کم به‌صورت عادت درمی‌آید و باید با آن مبارزه کرد؛ چون نتیجۀ تأخیر در کار، برای شخص رنج‌آور است و احساس شرمساری و بیزاری را در پی دارد.
وقتی فرد درحالی‌که توانایی انجام کاری را دارد و آن را انجام نمی‌دهد و تلاش نمی‌کند، تنبل است. این فرد از هر کاری که احتیاج به تلاش و پشتکار داشته باشد، گریزان است. به نظر روان‌شناسان، نمی‌توان همۀ افرادی را که گوشه‌ای نشسته‌اند و کاری انجام نمی‌دهند، تنبل دانست.
مسائلی مثل ترس از شکست نیز ممکن است باعث تنبلی شود. این افراد با عقب‌انداختن کارهایی که آن‌ها را به اهدافشان می‌رساند، جلوی پیشرفت و موفقیت خود را می‌گیرند، دربارۀ خودشان قضاوت درستی ندارند، می‌ترسند و اگر تلاشی هم کنند و نتیجه نگیرند، احساس بی‌کفایتی را به خودشان ثابت می‌کنند و اوضاع را برای خودشان بدتر می‌کنند. درنتیجه، تصمیم می‌گیرند کارشان را انجام ندهند.

واقعا اگر میدانیم رفتاری به ما لطمه می زند.چرا مرتبا آن کار را انجام می دهیم؟
همین تبعات و نتایج بد برای ترک یک عادت و تغییر رفتار کافی نیست؟

همۀ ما دنبال آسایش و رفاه هستیم؛ اما بعضی‌وقت‌ها نمی‌دانیم باید چطور آن را به‌دست‌بیاوریم؛ بنابراین، دست به رفتارهای بیهوده می‌زنیم و دیگران را وادار می‌کنیم که کار ما را انجام دهند. مثلاً می‌خواهیم سر کار برویم و دیرمان شده است و از طرفی، می‌دانیم که مادر یا همسرمان نگران دیررفتن ما هستند و این نگرانی را تحمل نمی‌کنند، وسایل و شرایط را فراهم می‌کنند و درنهایت می‌گویند تو خیلی تنبل و اِهمال‌کار هستی.
در اعماق وجود بعضی از ما، ترس از دعوا و کشمکش با دیگران وجود دارد و نگران هستیم که بیان ناراحتی و رنج‌هایمان باعث ناراحتی و جدایی شود؛ بنابراین، احساس نارضایتی خود را غیرمستقیم و از طریق تنبلی طوری نشان می‌دهیم که طرف مقابلمان را برنجانیم. گاهی افسرگی نیز باعث تنبلی افراد می‌شود. علائمی نظیر نداشتن انگیزه ، خستگی و لذت‌نبردن از چیزهایی که قبلاً فرد از آن لذت می‌برده است، باعث تنبلی می‌شود.

در ادامه راه های درمان تنبلی را خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید : چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

راهکارهای مقابله با تنبلی

1- نگرانی های خود از آینده را در نظر بگیرید.

 یک روز تصمیم بگیرید که فقط به زمان حال فکر کنید. سعی کنید پنج دقیقه را صرف انجام کاری کنید که می‌خواهید انجام دهید و از به‌ تعویق ‌انداختن آن اجتناب کنید.
ببینید اكنون از چه چیزی اجتناب می‌كنید و شروع به مقابله با ترس از زندگی مثبت و سازنده كنید. به تعویق انداختن باعث نگرانی و اضطراب نسبت به کاری در آینده می شود و در نهایت همین نگرانی می تواند جایگزین زمان حال شما شود. اگر آن کار شما به صورت اکنون و حال در آید نگرانی نسبت به آینده قاعدتا از بین خواهد رفت.
اگر دوست دارید که دنیای خود راتغییر دهید، غر نزنید،از چیزی شکایت نکنید، به جای این که انواع نگرانی ها را نسبت به کارهای عقب افتاده حمل کنید، آن ها را روی کاغذ بیاورید و برای آن ها راه حل پیدا کنید.سعی کنید یک دفتر برای این کار داشته باشید و هر روز آن نگرانی ها را به دفتر منتقل کنید تا مغز شما قبول کند به دنبال راه حلی برای آن هستید. 

درمان قطعی تنبلی

2. فقط شروع کنید.

شروع به انجام کاری کنید که تا کنون به تعویق انداخته‌اید؛ مثل خواندن کتاب دلخواهتان.

وقتی از سرکار یا کلاس به منزل می آیید ، اگر قرار باشد یکی از دو کار مقابل را انجام دهید ، کدام را انتخاب می کنید؟ تماشای فیلم یا مطالعه کتاب سیزده ؟قاعدتا خیلی ها تماشای تلوزیون را انتخاب می کنند، اما چرا؟ پر واضح است که مغز در این حال نیازی به فعالیت زیادی ندارد و ترجیح می دهد کاری انجام ندهد پس گزینه 1 را انتخاب می کند. اما راه حل ساده ای برای این موضوع وجود دارد: از مصرف به تولید. یعنی فقط تو آخرین انرژی خودت را مصرف کن ادامه انرژی خودش می آید. به دید 5 دقیقه مطالعه پیش برو الباقی آن خواهد آمد.

از امروز حتما این موضوع را امتحان کن اگر نتیجه مثبت گرفتی پایین صفحه کامنت بذار.

3. وقت معینی را مشخص کنید

وقت معینی را مشخص کنید و آن را منحصراً به انجام کاری اختصاص دهید که تا کنون به تعویق انداخته‌اید. بعد متوجه می‌شوید که همین 15 دقیقه کوشش، تنبلی و کاهلی شما را ازبین‌می‌برد. همچنین، برای انجام کارهای مهمتان، زمانی را در نظر بگیرید و با تمام وجود به آن متعهد باشید.

4.خودآزاری نکنید و همچنین واقع بین باشید!

خودتان را مهم‌تر از آن بدانید که با اضطراب دربارۀ کارهایی که باید انجام دهید زندگی کنید. اضطراب ناشی از عقب‌انداختن کارها ناراحتتان می‌کند؛ پس اگر خودتان را دوست دارید، خودآزاری نکنید و همچنین واقع بین باشید!

5. در زمان حال باشید

زمان حال را به‌دقت بررسی کنید و ببینید همین الان از انجام چه کاری طفره می‌روید، حالا با به‌تأخیرانداختن مقابله کنید.

تنبلی و راه هایی برای درمان تنبلی

6. کشف ارزش ها

ارزش های خود را یکبار با دقت بررسی کنید.اگر ارزش شما تندرستی است پس هنگام خوردن غذا باید طوری عمل کنید که مطابق با ارزش هایتان باشد.هر چند سخت باشد.

7.اعتماد به نفس داشته باشید

از به‌عهده‌گرفتن کاری که از آن پرهیز دارید، نترسید و شجاع باشید. عمل شجاعانه همۀ ترس‌هایتان را ازبین‌می‌برد.

8. عملگرا باشید

اگر دلتان می‌خواهد دنیا تغییرکند، شکایت نکنید؛ فقط فردی عمل‌ گرا باشید، نه آرزوکننده. با رعایت این نکات و نکته‌های دیگر می‌توانید زندگی را با موفقیت پیش ببرید.

9. یک راهنمای خوب داشته باشید.

یک راهنما پیدا کنید و از او بخواهید کارهایتان را به شما یادآوری کند و پیگیری کند تا حتماً آن‌ها را انجام دهید.

10.به آینده فکر کنید.

فکرکردن به لذت‌های آینده نیز راهگشاست؛ مثلاً من این کار را انجام می‌دهم تا پولدار شوم یا اگر این کار را انجام ندهم، چه سختی‌های برایم پیش می‌آید. هرگاه ذهن شما تمایل به تسلیم در برابر لذت‌های آنی و زودگذر دارد و می‌خواهد شما را از فعالیت بازدارد، لذت‌های عمیق حاصل از پایان‌یافتن کار را در ذهنتان برجسته کنید و با جزئیات کامل آن را تصویرسازی نمایید.

11.الگوبرداری کنید.

برای کاری که می‌خواهید انجام دهید، با آدم‌های موفق صحبت کنید و از آن‌ها الگو بگیرید و ببینید چقدر توانایی و انگیزه دارند و کارشان را پیگیری کرده‌اند.

12-اولویت بندی

 برنامۀ روزانه‌تان را خیلی شلوغ نکنید و فهرست کارهایی را که باید انجام دهید، هر روز بنویسید و از میان آن ها اولویت بندی را در نظر بگیرید


پیشنهاد برای تغییر باور و ترک تنبلی: سریال سی روز تا پیروزی را ببینید.جهت کسب اطلاعات بیشتر عدد 333 را به 3000909030 پیامک کنید.
نظرات کاربران
Setayesh

Setayesh

        سلام استاد عالى هستيد 
و همچنین تیم شما ...
ممنون برای مطالب عالی که برامون پست میکنید 🙏🏾🌺
      
پاسخ دادن 0 0

مجتبی حسینی

مجتبی حسینی

        سلام .خیلی ممنون بابت ساخت سریال ۳۰روزتاپیروزی سریال فوق العاده ای است وبه درد خیلی از افراد جامعه میخوره 
      
پاسخ دادن 0 0

محمدجواد

محمدجواد

        سلام ممنون ازمقاله خیلی خوبتان مشکلات من درزمینه تنبلی رو تمام وکمال اشاره کردید با راهکارهای علمی 
مطمئنم اگربه راهکارهای شماعمل کنم خیلی ازمشکلاتم حل خواهدشد
      
پاسخ دادن 0 0

رضوانه علیخانی

رضوانه علیخانی

        سلام،مرسی برای اینکه وقت گذاشتید،همیشه این راهکارهای عملی جزو بهترین بخش های مقاله است
      
پاسخ دادن 5 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.